Najlepsze zioła na przeziębienie

 

Świat roślin daje wiele możliwości naturalnego leczenia wielu dolegliwości w tym także i najczęstszych jesiennych infekcji, czyli przeziębienia. Leczenie przeziębienia polega przede wszystkim na leczeniu objawów. Wśród roślin znajdziemy więc zioła działające przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, łagodzące kaszel, rozgrzewające czy wzmacniające. Zioła łagodzące objawy przeziębienia można stosować w najróżniejszych postaciach: naparów, syropów, soków, nalewek czy wyciągów roślinnych. Jeśli już dopadło nas przeziębienie warto działać jak najszybciej i złagodzić objawy oraz skrócić czas trwania infekcji.

 

Gorączkę można skutecznie obniżać naparami ziołowymi – naparem z kwiatostanów lipy, kwiatów bzu czarnego, lub sokiem z malin. Zioła te działają napotnie, dzięki czemu obniżają temperaturę ciała. Na gorączkę można również zastosować odwar z kory wierzby nazywanej naturalną aspiryną, która dzięki zwartości salicylanów skutecznie obniża gorączkę oraz działa przeciwzapalnie.

Katar najlepiej zwalczać za pomocą ziołowych inhalacji. Do ich przygotowania można wykorzystać olejki eteryczne lub napary z następujących ziół: pączków sosny, mięty pieprzowej, tymianku czy eukaliptusa (olejek). Inhalacje wykonujemy nie częściej niż trzy razy dziennie. Inhalację przygotowujemy z suszonych ziół zalewając je wrzątkiem lub dodając do gorącej wody kilka kropel olejku eterycznego (olejek powinien być w 100% naturalny, bez sztucznych aromatów i dodatków).

Kaszel można łagodzić za pomocą wielu ziół. W przypadku mokrego kaszlu skuteczne będą napar lub syrop z pączków sosny, tymianku i babki lancetowatej, które rozrzedzą zalegającą w oskrzelach wydzielinę i ułatwią jej wykrztuszanie, w przypadku suchego kaszlu warto zastosować syrop lub napar z prawoślazu który złagodzi kaszel i podrażnienia gardła.

Ból głowy, mięsni czy stawów, który często towarzyszy przeziębieniom również można łagodzić za pomocą ziół. Przeciwbólowo działa kora wierzby, mięta pieprzowa oraz imbir. Miętę i imbir najlepiej jest stosować w postaci gorących naparów, które trzeba przygotowywać pod przykryciem przez około 15 minut. Z kory wierzby należy przygotować odwar – łyżkę suszonej kory gotujemy w 300 ml wody kilka minut, następnie pozostawiamy na chwilę do przestudzenia i przecedzamy. Na ból gardła można stosować szałwię lekarską, która działa również odkażająco.

Oczyszczanie organizmu to ważny element przeziębieniowej kuracji, podczas choroby w organizmie gromadzą się toksyny które trzeba usunąć. W tym celu stosujemy owoce bzu czarnego, które działają odtruwająco, Można je stosować w postaci naparu z owoców, soku lub syropu. Oczyszczająco działa także lipa, którą stosujemy na gorączkę i kaszel.

Wzmocnienie organizmu w czasie choroby i po wyzdrowieniu jest również bardzo ważne – organizm jest osłabiony, więc aby szybko nie dopadła nas kolejna infekcja powinniśmy pamiętać o odpowiedniej diecie i dostarczaniu organizmowi odpowiednich ilości substancji odżywczych, witamin i minerałów. Można więc stosować owoce dzikiej róży, które poza wysokimi dawkami witaminy C, zawierają również witaminy A i E, witaminy z grupy B oraz minerały. Warto również włączyć do diety soki – z malin, aronii oraz napar z pokrzywy.

Sen jest podczas choroby bardzo ważny, organizm bowiem potrzebuje dużo odpoczynku aby się zregenerować. Jeśli mamy problem z zaśnięciem najlepiej zastosować melisę, rumianek lub lipę. Przed snem można również wypić kieliszek ziołowej nalewki: z czarnego bzu, lawendy czy mięty, które są skutecznymi lekami wspomagającymi podczas przeziębienia czy grypy.

Zioła na przeziębienie to naturalne i skuteczne specyfiki, dzięki którym można skuteczne złagodzić większość objawów choroby. Jeśli nie zlekceważymy pierwszych objawów, za pomocą ziół, możemy skutecznie złagodzić dolegliwości i skrócić czas infekcji. Pamiętajmy jednak, że jeśli objawy występują przez okres dłuższy niż kilka dni i utrzymuje się wysoka gorączka należy udać się do lekarza.

Autor: Herbal Leaf

Komentarze