Rumianek – zapomniany lek

Rumianek pospolity jest jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych na świecie. Można go znaleźć chyba w każdym domu, dostępny jest w prawie każdy sklepie spożywczym. Można go zbierać też na łąkach i polanach. Mimo to panuje przekonanie, że to delikatne ziółko idealne jest tylko na herbatki dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Rumianek ma niesamowitą moc działania.

Już w średniowieczu wierzono, że rumianek jest lekiem na wiele schorzeń. I słusznie, bowiem rumianek ma wiele cennych substancji, które bardzo rzadko można spotkać w świecie roślin. W olejkach eterycznych, dzięki którym to zioło zawdzięcza swój aromat, znaleźć można całe mnóstwo substancji o działaniu leczniczym. Mowa o chamazulenie, który ma właściwości przeciwalergiczne. Nie można jednak zapominać o flawonoidach, fenolokwasie, fitosterolach, związkach kumarynowych, spiroeterze, cholinie, witaminie C i wielu innych składnikach mineralnych. Te wszystkie dobrodziejstwa można znaleźć w koszyczkach kwiatów pozyskiwanych późną wiosną i latem. Suszone w naturalnych warunkach, w zacienionym, przewiewnym miejscu, w temperaturze nieprzekraczającej 35 stopni Celsjusza, są magicznym lekiem na wszystko.

Na ból głowy i na przeziębienie

Wiele osób wie, że rumianek dzięki spiroeterowi I kumarynie potrafi uspokoić skołatane nerwy i pomóc przy dolegliwościach żołądkowych, zwłaszcza wywołanych stresem. To jednak nie wszystko.

Herbata rumiankowa działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit, zapobiega wzdęciom i wspomaga trawienie. Polecana jest również osobom, które walczą z chorobą wrzodową. To także świetny lek przeciwbólowy. Pomoże przy migrenach, nerwobólach, bólach brzucha i głowy. Zalecany jest kobietom, które boleśnie odczuwają miesiączki, bo działa rozkurczowo. Mając problemy ze snem wystarczy niewielką ilość suszonych kwiatów włożyć w małą poduszkę, na której śpimy, a wieczorem zrobić sobie kąpiel z dodatkiem naparu rumiankowego. Świetnie nas zrelaksuje, odpręży i pomoże nam wyciszyć się po całym dniu.

Napary z rumianku powinno pić się podczas osłabienia i przeziębienia. Pomagają zwalczyć kaszel i katar, a inhalacje z wyciągiem z tego zioła zmniejszają objawy przeziębienia, zwłaszcza te związane z górnymi drogami oddechowymi. Przy infekcjach gardła i jamy ustnej bardzo dobrze jest stosować płukanki właśnie z rumianku.

Ponadto rumianek ma szereg innych właściwości, np.:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwuczuleniowe,
  • wiatropędne,
  • łagodzące w stanach zapalnych u dysfunkcjach jelit
  • przeciwalergiczne.

Po to zioło powinni sięgnąć wszyscy, którzy mają nawracające zapalenie pęcherza moczowego i problem z hemoroidami. Jako środek stosowany zewnętrznie pomoże przy leczeniu stanów zapalnych skóry i błon śluzowych, a także stanów bakteryjnych skóry i jamy ustnej. Wspomoże także gojenie ran, oparzeń i owrzodzeń.

Dla kobiet w ciąży i małych dzieci

Rumianek stosowany z umiarem jest także idealny dla kobiet w ciąży. W pierwszych tygodniach przyniesie ulgę podczas nudności i złagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dodany do kąpieli pomoże się odprężyć i zrelaksować, a przy tym zadba o skórę działając przeciwzapalnie i odkażająco. Małym dzieciom z rumianku można natomiast robić herbatki na bóle brzuszka i kolki, a przy katarze stosować ziołowe inhalacje, bo pomogą odblokować drogi oddechowe i ułatwią oddychanie.

Rumianek zamiast kosmetyków?

Oczywiście! Przecież od dawna rumianek wchodzi w skład szamponów, kremów oraz płynów do kąpieli. Olejek rumiankowy zawarty w kosmetykach zmniejsza suchość i swędzenie skóry, a włosy są błyszczące, zdrowe, lekkie i bez łupieżu. Natomiast płukanki z rumianku z dodatkiem olejku odżywiają cebulki i zmniejszają wypadanie włosów.

Właściwości ściągające i łagodzące sprawiają, że rumianek korzystnie wpływa na cerę, a zwłaszcza na skórę wokół oczu. Zmniejsza widoczność obrzęków, przebarwienia i przynosi ulgę zmęczonym oczom. Świetnie sprawdzi się także przy leczeniu trądziku. Ekstrakt roślinny działa antybakteryjnie, eliminując tym samym przyczynę powstawania zmian skórnych. Napary z tego zioła wykorzystywane do parówek twarzy pomagają ją głęboko oczyścić i odblokować pory.

Tonik rumiankowy

Przekonaliśmy Was, że rumianek warto stosować codziennie? Jak przygotować herbatę na pewno wiecie, ale jak wykorzystać to zioło w kosmetykach? Bazą jest napar z kwiatów. Z niego można przygotować płukanki, kremy lub maści a nawet tonik, na który mamy dla Was przepis. Wystarczy 4 łyżeczki kwiatów zaparzyć wrzątkiem i odstawić na 20 minut, następnie odcedzić i dodać do naparu 2 łyżeczki gliceryny. Po wymieszaniu tonik jest gotowy. Należy przechowywać go w lodówce przez kilka dni.

A w Waszych domach można znaleźć rumianek? I jak Wy go stosujecie?

Redakcja Zakątka Verbeny

Komentarze