Szparagi lekiem na całe zło?

Sezon na szparagi powoli dobiega końca. To wielka szkoda, ponieważ oprócz walorów smakowych stracimy warzywo posiadające właściwości leczenia wielu schorzeń i dolegliwości.

 

Sezon na szparagi powoli dobiega końca. To wielka szkoda, ponieważ oprócz walorów smakowych stracimy warzywo posiadające właściwości leczenia wielu schorzeń i dolegliwości. Wszystko to jest zasługą tego, że w składzie tych warzyw znajduje się całe mnóstwo witamin i składników mineralnych. Należy przy tym wspomnieć, że są bardzo dietetyczne (100 g zawiera jedynie 18 kcal). Jeśli do tej pory szparagi były na Waszym stole rzadkością, to najwyższy czas to zmienić. Sprawdźcie dlaczego!

 

Szparagi – co to takiego?

Szparagi są rośliną o długich pędach z bardzo małymi listkami przypominającymi łuski. Sezon na szparagi trwa od połowy kwietnia do lipca. Wyróżnia się ponad 200 różnego rodzaju gatunków. Większość spotykanych jest w Afryce, a niektóre z nich uprawiane są wyłącznie do celów ozdobnych. W Polsce naturalnie występuje jedynie jeden gatunek  – szparag lekarski.

 

Rodzaje szparagów

  • Szparagi białe – ich kolor jest wynikiem hodowania ich pod ziemią i braku kontaktu ze światłem słonecznym. Zazwyczaj są średniej grubości. W smaku delikatne i łagodne, natomiast z reguły są o wiele twardsze od tych zielonych. Z tego też powodu przed przyrządzeniem należy je obrać. Niestety zabieg ten pozbawia szparagi wielu wartości odżywczych.
  • Szparagi zielone – to najcieńsze ze wszystkich odmian szparagów. Są bardzo wyraziste w smaku. Odrobinę ostre. Pod wpływem końca końcówki nabierają koloru zielonego. Są stosunkowo miękkie, dzięki czemu nie ma potrzeby ich wcześniejszego obierania, dzięki czemu są bardzo bogate w wiele składników mineralnych.

Wartości odżywcze

Czy wiecie, że szparagi w 95% składają się z wody, a 100 g tego warzywa to jedynie 18 kcal? Pomimo tego, w szparagach znajduje się bardzo duża ilość witamin i składników odżywczych.:

Białko – 2.4 g

Tłuszcz – 0.22 g

Węglowodany – 4.11 g (w tym cukry proste 1.30 g)

Błonnik – 2.0 g

 

 

Wartości lecznicze

Obecność tak wielu składników odżywczych i witamin korzystnie wpływa na leczenie wielu chorób i schorzeń. Wśród nich należy wymienić:

  • Skóra, włosy i paznokcie odzyskają blask dzięki obecności witaminy C i E oraz beta-karotenowi.
  • Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz wzmocnienie serca.
  • Szparagi są źródłem steroli roślinnych, które obniżają poziom cholesterolu.
  • Beta-karoten poprawia wzrok.
  • Szparagi mają właściwości moczopędne, dzięki czemu zapobiegają infekcjom dróg moczowych i dbają o nasze nerki.
  • To doskonały wybór dla przyszłych mam, dzięki obecności kwasu foliowego, który zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

 

Jak przygotować szparagi?

Najczęściej szparagi są gotowane . Zielone gotuje się około 8 minut, natomiast białe od 10 do 15 minut. Jeśli zastanawiasz się jak wybrać świeże szparagi, to musisz pamiętać o kilku podstawowych elementach. Przede wszystkim ich główki powinny być zamknięte, a ścięte końce wilgotne. Pamiętaj, białe szparagi należy wcześniej obrać! Zaczynamy od główki do dołu warzywa, pozbywając się wszystkich włókien. Należy także pozbyć się twardej końcówki. Im szparag starszy, tym więcej końcówki należy usunąć. Zielone szparagi nie wymagają obierania i wystarczy jedynie odcięcie końcówki.

 

Co można przyrządzić ze szparagów?

Szparagi doskonale nadają się na przystawki. Jednak chyba najpopularniejszą potrawą jest zupa krem. Często na ich bazie tworzy się także różnego rodzaju sosy. Jeśli mowa o drugim daniu, to w naszym kraju chyba najczęściej spotykanym daniem są szparagi z boczkiem. Często dodaje się również parmezan. Można je gotować, piec i smażyć, np. na maśle. Wszystko zależy wyłącznie od naszej wyobraźni. Warzywa te pozwalają na wiele różnych sposobów przyrządzania, a każdy z Was na pewno znajdzie swój ulubiony. Nie zapomnij zostawić go w komentarzu poniżej!

Komentarze