Tajemnicze wonności – czyli jak stosować olejki eteryczne

Olejki eteryczne to bezcenny dar natury – esencja roślin leczniczych. Mimo ich niezwykłych prozdrowotnych właściwości, sięga po nie niewiele osób. Dlaczego?  Zwykle nie wiemy jak je stosować i na jakie dolegliwości pomagają. Warto zapoznać się z ich właściwościami ponieważ olejki eteryczne mogą okazać się niezastąpionymi elementami naszej domowej apteczki.

Olejki eteryczne najczęściej słusznie kojarzą nam się z zapachami – są to substancje o bardzo intensywnych aromatach. W sklepach możemy znaleźć dwa rodzaje olejków: olejki zapachowe oraz olejki eteryczne. Trzeba pamiętać, że to dwie grupy produktów znacznie różniące się od siebie jakością. Te pierwsze to zwykle kompozycja olejków, często sztucznie syntetyzowanych, wykorzystywane jako zapachy np. do aromatyzowania pomieszczeń ale nie służące do celów leczniczych.  Naturalne olejki eteryczne są natomiast pozyskiwane metodą destylacji, bezpośrednio z roślin, powinny być to więc produkty w 100% naturalne, bez sztucznych dodatków i aromatów. Takie olejki możemy wykorzystywać do celów leczniczych. Jeśli chcemy się w takie olejki zaopatrzyć, podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na opakowanie – powinna na nim widnieć informacja, że olejek jest w 100 % naturalny, powinniśmy również znaleźć informację z jakiej rośliny olejek został wyekstrahowany i z jakiego kraju pochodzi. Produkt powinien być również przebadany dermatologicznie, na opakowaniu powinna być również podana data ważności. Olejek powinien być sprzedawany w ciemnej buteleczce.

Jeśli znajdziemy już odpowiedni olejek eteryczny zwykle zastanawiamy się jak go stosować.  Najważniejsze jest bezpieczeństwo, olejki eteryczne to zamknięta w małej buteleczce sama esencja roślin leczniczych, skoncentrowana i zwykle mocno działająca. Olejki należy więc stosować ostrożnie i w małych ilościach, w jaki sposób? Poniżej znajdziecie kilka zastosowań najpopularniejszych olejków eterycznych:

olejki stosowane na skórę – olejki przebadane dermatologicznie można rozprowadzać na powierzchni skóry ale zawsze w rozcieńczeniu. Olejek eteryczny rozcieńczamy innym olejem neutralnym np. olejem krokoszowym, migdałowym lub po prostu rzepakowym, przed zastosowaniem zawsze wykonujemy test uczuleniowy nakładając niewielką ilość rozcieńczonego olejku na skórę, nigdy nie nakładamy olejków na skórę w słoneczny dzień ponieważ zwiększamy znacznie ryzyko poparzeń. Jakie olejki można stosować na skórę? To oczywiście zależy od tego  jaki efekt chcemy uzyskać. Na przebarwienia, trądzik czy cellulitis dobry będzie olejek cytrynowy,  na ukąszenia i użądlenia owadów możemy stosować olejek lawendowy. Możemy go również stosować zapobiegawczo np. przed wejściem do lasu. Olejek lawendowy ma również silne właściwości odkażające, można więc go stosować przy wszelkich infekcjach skóry.

olejki stosowane do kąpieli – to najpopularniejszy sposób stosowania olejków eterycznych, dość bezpieczny o ile zachowamy umiar. Do kąpieli dodajemy zwykle kilka kropel olejku eterycznego. Najczęściej stosowanym dodatkiem do kąpieli jest olejek lawendowy, który zastosowany w ten sposób uspokaja, odpręża i ułatwia zasypianie. Jeśli zaś chcemy uzyskać efekt odwrotny czyli kąpiel pobudzającą powinniśmy zastosować olejek miętowy.

olejki stosowane do inhalacji – inhalacje to dość bezpieczny sposób stosowania olejków eterycznych. Najczęściej stosuje się je w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, grypy, przeziębienia. Wystarczy dodać 2-3 krople olejku do naczynia z gorącą wodą i wdychać parę przez kilka minut. W taki sposób można stosować olejek tymiankowy, sosnowy czy miętowy.

olejki stosowane doustnie – w tym przypadku należy zachować największą ostrożność, trzeba mieć pewność że olejek który zażywamy jest w 100 % naturalny, beż sztucznych dodatków. Olejki należy stosować w bardzo niewielkich ilościach, ponieważ nie istnieje jeden schemat dawkowania dla wszystkich olejków a poszczególne olejki różnią się działaniem i skutecznością, w celu dostosowania dawki najlepiej udać się do lekarza, specjalisty medycyny naturalnej lub doświadczonego aromaterapeuty. Zwykle stosuje się od 2 do 5 kropli olejku, można je dodawać do ciepłych (nie gorących) napojów – herbaty, mleka.

Stosując olejki eteryczne należy zachować rozsądek i umiar. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dany olejek możemy stosować najlepiej skonsultować się z osobą doświadczoną w tej kwestii. Z drugiej strony olejków eterycznych w nie powinniśmy się obawiać – mają wiele prozdrowotnych właściwości. Spożywamy je nawet nie zdając sobie z tego sprawy – zarówno olejki naturalne jak i syntetyzowane są dodawane bowiem przez producentów żywności do wielu produktów, wchodzą tez w skład wielu leków i suplementów diety.

Autor: Agata Groma z Herbal Leaf

Komentarze