Jakie zioła zbierać w sierpniu?

Planujesz urlop w sierpniu i zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej go wykorzystać? Zadbaj o swoje zdrowie na cały rok!

Koniec lata to idealny czas na zadbanie o własne zapasy ziół, kwiatów, nasion i owoców. Dzięki nim, nie będzie nam straszne żadne jesienne i zimowe przeziębienie

 

Kwiaty sierpnia

Kwiat nagietka przyniesie ulgę osobom z dolegliwościami ze strony układu trawiennego (żołądka i jelit). Substancje w nim zawarte pomogą w stanach skurczowych, co na pewno ucieszy kobiety cierpiące na silne bóle menstruacyjne. Poza tym roślina ta ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Okłady z nagietka przyśpieszają gojenie się ran. Jest także przyjacielem wszystkich nerwusów, ponieważ posiada także właściwości uspokajające (obniży ciśnienie i tętno).

 

Napar z nagietka

Sposób przygotowania:

Zalej 1 łyżkę suszonych kwiatów nagietka 1 szklanką wrzątku. Przykryj naczynie i odstaw na kwadrans. Przecedź napar i gotowe. Idealny do pielęgnacji cery problematycznej wykorzystywany jako tonik, okładów na oczy lub płukanek do włosów.

 

Rumianek pospolity od wieków znany jest z licznych właściwości leczniczych. Do przygotowania naparów wykorzystuje się przede wszystkim koszyczki kwiatowe. Roślinę można spotkać w silnie nasłonecznionych miejscach, na glebach zarówno gliniastych jak i piaszczystych. Posiada działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i rozkurczowe. Poprawia trawienie, łagodzi bóle menstruacyjne i dolegliwości alergiczne. Najpopularniejszą formą spożycia są napary.

 

Zioła, które warto zbierać w sierpniu

Babka lancetowata dla większości osób jest po prostu chwastem, jednak jej właściwości są nie do przecenienia. Spotkać ją można na trawnikach, pastwiskach i polanach. Wywar z tej rośliny ma bardzo silne działanie antyseptyczne, dzięki czemu przyśpiesza gojenie się ran. Jednak najczęściej po babkę lancetowatą sięgają osoby z nieżytem górnych dróg oddechowych, ułatwiając odkrztuszanie i pozbycie się tym samym zalegającej wydzieliny.

 

Syrop z babki lancetowatej

Sposób przygotowania:

Pokrój 100 g świeżych liści babki lancetowatej, a następnie zmiel je w maszynce do mięsa. Przełóż do naczynia i dodaj 100 ml przegotowanej, letniej wody. Całość wymieszaj, aż do powstania jednolitej konsystencji.. Następnie przecedź całość przez gazę. Dodaj 100 g cukru i gotuj przez chwile, nie dopuszczając jednak do wrzenia. Dodaj 50 ml wódki lub spirytusu, wymieszaj i rozlej do butelek lub słoików.

 

Ogórecznik lekarski jest popularną rośliną spotykaną na polskich łąkach i polanach. Dzięki swoim właściwościom pielęgnacyjnym jest często wykorzystywany przez przemysł kosmetyczny. Z powodzeniem można jednak samemu przygotować susz, z którego następnie zrobimy napar. W swoim składzie zawiera flawonoidy, garbniki, różnego rodzaju żywice, kwasy organiczne oraz sole mineralne.

 

Nasiona, które można zbierać pod koniec lata

Nasiona lnu nazywane są siemiem lnianym. Dojrzewanie roślin przypada na miesiące wakacyjne. Zbiór powinno rozpocząć się jeszcze w momencie, kiedy roślina jest zielono-żółta. Całość wyrywa się z korzeniami i pozostawia aż do ich całkowitego wysuszenia. W tym czasie nabiorą brunatnej barwy. Wtedy można wybrać nasiona. Najlepiej przechowywać je w papierowej torbie, a tuż przed użyciem zmielić. To doskonały lek na wszelkiego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wrzody, zaparcia).

 

Zdrowe owoce lata

Czarny bez wykorzystywany jest na wiele sposobów. Nie tylko owoce bzu nadają się do przetwórstwa, ale także kwiaty. Należy zbierać je jednak o wiele wcześniej, bo już na przełomie maja i czerwca. Owoce należy zrywać dopiero wtedy, kiedy są całkowicie dojrzałe. Posłużyć mogą do wyrobu wielu nalewek, syropów, dżemów, a nawet zup.

Komentarze