Zioło które leczy – kilka słów o szałwii

Szałwia to niezwykła roślina, której już nazwa zdradza niezwykłe właściwości. Salvia officinalis czyli łacińska nazwa naszej dzisiejszej bohaterki pochodzi od słowa „salvare” czyli „leczyć”. Szałwia lekarska to jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych, dzięki niezwykłej różnorodności i bogactwu związków w niej zawartych znajduje zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości. Jest także cenioną przyprawą oraz rośliną ozdobną.

 

Szałwia to roślina znana i wykorzystywana w medycynie naturalnej od wieków, stosowana była już przez Egipcjan, w antycznej Grecji oraz Rzymie. Jej lecznicze właściwości były znane  również Hindusom i Celtom. Wszędzie tam, gdzie ją stosowano, szałwia była bardzo cenioną rośliną dającą zdrowie, dobre samopoczucie i długowieczność.

 

Dziś szałwia lekarska jest coraz rzadziej stosowana, najczęściej jest polecana do płukania jamy ustnej podczas infekcji gardła i problemach z dziąsłami, czy zatem szałwię można stosować w leczeniu innych dolegliwości? Poniżej znajdziecie kilka praktycznych zastosowań tej niezwykłej rośliny:

– herbatka poprawiająca pracę układu pokarmowego – szałwia reguluje pracę układu pokarmowego, poprawia trawienie, jest doskonałym lekiem na niestrawność i wzdęcia. Działa również bakteriobójczo można ją więc stosować podczas zatruć bakteryjnych. Herbatę z szałwii można również stawać podczas infekcji górnych dróg oddechowych, jest to także skuteczny środek regulujący poziom cukru we krwi, może wic być stosowany pomocniczo przez chorych na cukrzycę. Herbatkę z szałwii przygotowujemy zalewając łyżeczkę suszonych liści szklanką wrzątku, następnie parzymy pod przykryciem około 15 minut.

– sposób na nadmierną potliwość – szałwia zmniejsza wydzielanie potu, może być zatem stosowana przez osoby cierpiące z powodu nadmiernej potliwości. Specyfik na ta dolegliwość możemy przygotować samodzielnie w domu lub poszukać gotowego preparatu w aptece. Już samo picie naparu z szałwii zmniejsza wydzielanie potu, można także przygotować nalewkę z świeżej lub suszonej szałwii do przemywania skóry – 100 g świeżej lub suszonej szałwii zalewamy 500 ml alkoholu 40%. Pozostawiamy w szczelnie zamkniętym słoiku na koło dwa tygodnie, następnie filtrujemy. Nalewkę stosujemy w rozcieńczeniu z wodą 1:3 do przemywania skóry .

– domowy sposób na ukąszenia – na ukąszenia owadów stosujemy nalewkę szałwiową lub mocny napar z szałwii, wcierając w miejsca po ukąszeniu. Szałwia zmniejsza swędzenie, łagodzi ból oraz obrzęki.

– niezwykły domowy kosmetyk – przeciwbakteryjne i grzybobójcze właściwości szałwii możemy również wykorzystać przygotowując domowe kosmetyki. Do przemywania skóry tłustej i trądzikowej można stosować napar z szałwii lub przygotować tonik (do 100 ml mocnego naparu z szałwii dodajemy kilka kropli alkoholu)  taki preparat przechowujemy w lodówce i przemywamy twarz dwa razy dziennie. Napar z szałwii można stosować również do płukania włosów przy łupieżu i nadmiernym przetłuszczaniu się skóry głowy.

– ciekawa przyprawa – potrawy z dodatkiem świeżych lub suszonych liści szałwii nabiorą niezwykłego smaku i aromatu. Szałwia ułatwia trawienie tłuszczów będzie więc doskonałym dodatkiem do dań z wołowiny a także do kaczek i gęsiny. Szałwia to również doskonały dodatek to dań z ryb, sałatek oraz dań kuchni włoskiej. Szałwię jako przyprawę należy stosować w niewielkich ilościach tak aby jej charakterystyczny aromat nie zdominował smaku naszego dania.

 

Szałwia ma wiele prozdrowotnych właściwości i możemy ją wykorzystywać w domu na wiele sposobów, warto mieć w domu szałwię suszoną, możemy również hodować świeżą szałwię w doniczce. Jest to zioło dość bezpieczne w stosowaniu, jeśli nie przekraczamy zalecanych dawek i czasu trwania kuracji. Pamiętajmy, że jednak podczas stosowania szałwii powinniśmy zachować ostrożność – szałwii nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe  i przeciwdepresyjne.

Autor: Agata Groma z Herbal Leaf

Komentarze