Zakątek Verbeny – blog inspirowany naturą

Czarny bez – tak dobry jak antybiotyk?

Jego właściwości zdrowotne znane są od wieków. Wiele osób uważa go za idealny naturalny antybiotyk.

———

W składzie czarnego bzu znajdziemy także m.in. flawonoidy, kwasy fenolowe, kwasy organiczne, garbniki i sterole. Zawarte w nim witaminy i sole mineralne wzmocnią nasz organizm i pomogą w walce z wieloma dolegliwościami. To prawdziwa witaminowa bomba! A czy wiesz, że najwięcej witaminy C ma… dzika róża? Wygrywa tutaj np. z rokitnikiem lub czarną porzeczką. 🙂

 

Właściwości czarnego bzu

 

Kiedy zbierać czarny bez?

W tym momencie wykorzystuje się przede wszystkim owoce czarnego bzu. Można jednak spotkać się z przepisami, w których przetwarza się zarówno liście, jak i korzenie. Kwiaty powinny być zbierane w momencie niepełnego rozwinięcia (maj i czerwiec). Pod żadnym pozorem nie powinny być suszone na słońcu. W przeciwnym razie poza utratą koloru utracimy także walory lecznicze. Owoce natomiast powinny być zbierane, gdy jagody są już dojrzałe. Szypułki powinny zostać usunięte po wysuszeniu.

 

Czy można jeść surowe owoce czarnego bzu?

Nie wolno tego robić w żadnym wypadku! Dotyczy to zarówno kwiatów jak i owoców. Wszystko przez, zawarte zarówno w kwiatach jak i owocach, toksyny. Nosi on nazwę sambunigryny, który w wyniku trawienia rozkładany jest do cyjanowodoru. Efektem spożycia mogą być wymioty i ogólne poczucie słabości. W wyniku suszenia lub gotowania toksyna ta ulega rozkładowi, przez co staje się zupełnie nieszkodliwa.

 

Czarny bez w aptece

Znalezienie preparatów, w których jednym ze składników jest czarny bez, nie stanowi najmniejszego problemu. Najczęściej znaleźć go można w produktach o działaniu przeciwkaszlowym i wykrztuśnym. Poza tym często spotkać można go w środkach pomagających w problemach gastrycznych (zaparcia), chorobach skóry (w tym łuszczycy), a także pomagających uporać się z przeziębieniem i grypą poprzez swoje właściwości przeciwzapalne.

 

Przetwory z czarnego bzu

 

Komentarze