Zakątek Verbeny – blog inspirowany naturą

Lecznicze nalewki ziołowe

Wiele osób coraz częściej sięga po zioła oraz sprawdzone sposoby naszych babć i mam na ich wykorzystanie. Ile osób tyle receptur na syropy, napary albo nalewki ziołowe. Te przepisy, które my znamy, wydawały nam się dosyć pospolite, więc zapytaliśmy o pomysły naszych Fanów w #wyzwaniuVerbeny, które zorganizowaliśmy na profilu na Facebooku. Jak zwykle Fani okazali się niezawodni i zaskoczyli swoją kreatywnością. Zebraliśmy receptury 5 pań, które zwyciężyły i podajemy je poniżej. Korzystajcie póki łąki i pola pełne ziół i leczniczych roślin.

 

Katarzyna – nalewka z dziurawca

Potrzebujemy 10 dkg ziela na 1/2 spirytusu 70 %. Ziele zalewamy w butelce spirytusem, trzymamy przez 3 miesiące, później odcedzamy przez drobniutkie siteczko i od czasu do czasu jak już zamkniemy w butelkach mieszamy. Pijemy najlepiej gdy postoi przez 3 miesiące. Stosuje się po łyżce rozpuszczonej w połowie szklanki wody. Nie wolno jej stosować tylko w czasie upałów, bo może powodować wtedy uczulenia.

 

Ewa – nalewki z miodunki i bzu oraz z pokrzywy i mleczu

Cztery garści drobno posiekanych liści miodunki, garść kwiatów czarnego bzu, laska cynamonu. Wszystko wrzucamy do szklanego słoja i zalewamy dwiema butelkami białego wina gronowego. Mieszankę odstawiamy na 10 dni a potem całą zawartość przelewamy do garnka, dolewamy 2 szklanki miodu i podgrzewamy przez ok. 20 minut aż do zagotowania. Gorącą nalewkę przelewamy do butelek i mocno zakręcamy. Nalewka wzmacnia płuca i oskrzela.

Cztery garści różnych składników: garść drobno posiekanych liści pokrzywy, garść kwiatów oraz liści mlecza, garść liści z orzecha włoskiego oraz garść kwiatów czarnego bzu. Wsypujemy wszystko do szklanego słoja i zalewamy dwiema butelkami czerwonego wina. Miksturę odstawiamy na kilka dni w ciepłe miejscu w cieniu. Następnie przecedzamy dodajemy pół litra miodu, mieszamy i przelewamy do butelek.

 

Agata – nalewka ananasowa z miętą

Potrzebujemy 1 dużego ananasa, 0,5 l spirytusu 96%, 0,5 l wódki 40%, 2 cytryny lub limonki, garść świeżych listków mięty i 200 g cukru.
Ananas obieramy i kroimy w kostki lub nieregularne paski. Również obrane cytryny/limonki kroimy w analogiczny sposób. Wszystkie owoce wrzucamy do słoja razem z listkami mięty, zasypujemy cukrem i zalewamy wódką oraz spirytusem. Miksturę odstawiamy na 2 tygodnie w chłodne i zacienione miejsce.

 

Anna – jesienna nalewka ziołowo-korzenna i amaretto z nasion pigwowca

Moja tradycyjna nalewka ziołowa – jesienno korzenna. Robiona co roku. Jej smak nie ma sobie równych. Potrzebujemy: kilogram śliwek węgierek ze zmarszczonymi końcówkami, 3 kiści owoców czarnego bzu, 200 g i 100 g miodu gryczanego, 10 sztuk owoców pigwowca, 3 laski cynamonu, kawałek korzenia imbiru, wyszorowaną 1 cytrynę, laska wanilii przecięta na pół wzdłuż, kilkanaście goździków, kilka ziaren kardamonu, po pół łyżeczki: cynamonu, imbiru, gałki muszkatołowej, alkohol 40%, 200 ml spirytusu 96%.
Najpierw kroimy pigwowiec, wybieramy nasiona, wrzucamy miąższ do słoja i zalewamy 100 g miodu. Dodajemy plastry imbiru, cytrynę podzieloną na półplastry, kilka goździków i sypkie przyprawy korzenne. Często obracamy słoikiem, czekamy 2-3 dni, aż wytworzy się syrop. Przekładamy owoc wraz z syropem do większego słoja, dodajemy śliwki bez pestek i resztę składników, zalewamy 40% alkoholu (musi go być dwa razy tyle co składników objętościowo). Śliwki są we wrześniu i wtedy robię nalewkę, a tuż przed Bożym Narodzeniem zlewam ją i dodaje do niej 200ml spirytusu. Po tygodniu jest gotowa do spożycia. Filtrujemy i można pić. Naturalnie, im dłużej leżakuje tym zyskuje szlachetniejszy smak.

Amaretto z nasion pigwowca ma piękny zapach i migdałowy smak. Potrzebujemy: szklanka nasion pigwowca, 2 szklanki spirytusu 96%, pół szklanki wody, pół szklanki cukru. Nasiona zalewamy spirytusem i odstawiamy na miesiąc. Później odcedzamy, dodajemy pozostałe składniki i odstawiamy na kolejny miesiąc. Nalewka, którą otrzymujemy przypomina oryginalne amaretto.

 

Beata – lipóweczka

Polecam lipóweczkę – kobiecy likier, który pomaga przy przeziębieniach, złym humorze a także przy bezsenności. Potrzebujemy: 5 garści świeżych kwiatów lipy, 1 kg cukru, 1 l spirytusu 96%, pół laski wanilii, opakowanie cukru wanilinowego.
Do garnka wrzucamy kwiat lipy, zalewamy spirytusem rozcieńczonym 2 szklankami źródlanej wody. Garnek szczelnie przykrywamy i zostawiamy na 2 tygodnie, od czasu do czasu poruszając. Po tym czasie filtrujemy przez gaze lub bibułę. Zagotowujemy syrop z 1 kg cukru, cukru wanilinowego i 2 szklanek wody. Do gorącego syropu wlewamy nalewkę, mieszamy, rozlewamy do butelek i szczelnie zamykamy.

 

Zainteresowaliśmy Was? 🙂 Więcej ciekawych przepisów znajdziecie na naszym profilu na Facebooku: https://facebook.com/CukierkiVerbena/

Zajrzyjcie czasem do nas!

 

Redakcja Zakątka Verbeny

Komentarze