Zakątek Verbeny – blog inspirowany naturą

Dostojna panna dziewanna!

Stare polskie przysłowie mówi, że gdzie rośnie dziewanna, tam bez posagu panna! Skąd się wzięło to powiedzenie? Dziewanna nie ma wielkich wymagań, aby rozkwitać. Rośnie w dobrze nasłonecznionych miejscach, ale to zioło spotkać można na piaszczystych glebach, na łąkach, polach, na skraju lasu. A skąd wzięła swoją nazwę? Odziedziczyła je po słowiańskiej bogini wiosny, więc wielu uważa, że to zioło wyjątkowe.

W medycynie zarówno ludowej, jak i tej współczesnej dziewanna to zioło pożyteczne, bo leczy wiele dolegliwości a nawet chorób. Jej niewątpliwą zaletą jest również czas kwitnienia. Pod koniec lata i na początku jesieni, kiedy inne rośliny już przekwitaja, dziewanna nadal ma kwiaty i może je zrywać nawet do października.

Dziewanna i jej magiczne zalety

Tylko w skrócie podamy, w przypadku jakich bolączek warto sięgnąć po dziewannę. Skupimy się jednak na tym, co z tego zioła można przygotować, aby wspomóc nasz organizm w walce z dolegliwościami.

Dziewanna jest ziołem dosyć uniwersalnym, ale ma zbawienny wpływ na układ oddechowy oraz nerwowy, ale także na układ krążenia – zwłaszcza układ limfatyczny. Z racji tego, że ma działanie m.in. wykrztuśne polecana jest w przypadku zapalenia oskrzeli oraz kaszlu. Działa także ściągająco, rozkurczowo, przeciwbólowo i uspokajająco. Z powodzeniem można stosować ją przy astmie i katarze siennym, zapaleniu zatok czy bólach ucha. Herbatki czy napary z dziewanny złagodzą dolegliwości związane z niestrawnością, nerwobólami, biegunką czy bezsennościa. Okłady z kwiatów oraz liści pomogą wyleczyć trudno gojące się rany, a także pomogą przy siniakach, odmrożeniach i oparzeniach.

Jak stosować dziewannę?

Herbata, syrop czy olejek? Każde z nich będzie miało swoje zastosowanie. Sprawdźcie, po co i przy jakiej dolegliwości powinniśmy sięgać. Wybierzcie te przepisy, które będą odpowiednie dla Was i stosujcie regularnie, a już po kilku razach, zauważycie świetne rezultaty.

Herbata z dziewanny

Przepis: 1 łyżkę suszonych kwiatów zalewamy wrzątkiem i przykrywamy na 15 minut, a następnie przecedzamy. Pijemy przestudzoną:

Wskazania: łagodzenie chrypki, suchy kaszel, trudności z odkrztuszaniem, zapalenie przewodu pokarmowego oraz pęcherza moczowego, działanie napotne i rozgrzewające. Uwaga – jest bezpieczna dla dzieci.

Olejek z dziewanny

Przepis: 2 duże garści świeżych kwiatów przesypujemy do szklanego słoja i zalewamy 2 szklankami oliwy z oliwek dobrej jakości. Odstawiamy przykryty lekko słój na 2 tygodnie na słoneczny parapet i od czasu do czasu potrząsamy słojem, aby mikstura dobrze się wymieszała. Odcedzamy, mocno wyciskamy olej z kwiatów. Rozlewamy do słoiczków.

Wskazania: na problemy skórne, trądzik, oparzenia i odmrożenia, jako kosmetyk do twarzy do nadania blasku i witalności skórze, jako olejek do ucha idealny na ostre bóle i zapalenia.

Dziewannowy syrop

Przepis: 0,5 litra świeżych kwiatów (wcześniej rozłożonych na papierze na kilkanaście minut, aby mogły z nich wyjść wszystkie żyjątka) należy rozgnieść tłuczkiem i zalać litrem wody z dodatkiem soku z cytryny i odstawić na jedną dobę. Następnie całość należy zagotować i pogotować aż całość nabierze pięknego żółtego koloru – nawet godzinę, . Przecedzić i rozlać do słoikczów albo butelek na zimę.

Wskazania: przeziębienie, grypa, kaszel – dorośli mogą pić kilka razy dziennie 1 łyżkę, dzieciom można podawać syrop małą łyżeczką.

Nalewka z dziewanny

Przepis: połową litra alkoholu (najlepiej wódką) zalewamy 2 szklanki świeżych kwiatów, dokładnie potrząsamy słojem, aby kwiaty się wymieszały. Odstawiamy na co najmniej 2 tygodnie, a potem przecedzamy przez sito i drobną gazę. Rozlewamy do szczelnie zamykanych butelek.

Wskazania: podobne jak syrop, ale do zastosowania tylko u dorosłych.

Aromatyczne wino z dziewanny

Przepis: jeśli wódkę w przepisie na nalewkę zamienimy na litr wina gronowego i dodamy do mieszanki jeszcze 1 łyżkę majeranku, po 1 łyżce kwiatów bzu i kwiatów lipy i małą łyżeczkę mielonego cynamon, to po 10 dniach mamy świetne wino z dziewanny. Wystarczy je wtedy przecedzić, dodać 3-4 łyżki miodu, zagotować płyn, a potem jeszcze na wolnym ogniu gotować przez kilkanaście minut. Rozlewamy do butelek.

Wskazania: 1/3 szklanki wina dopełniona bardzo ciepłą wodą polecana jest na niskie ciśnienie krwi oraz na problem ciągle zimnych dłoni i stóp.

Tak naprawdę to podstawowe receptury z wykorzystaniem dziewanny. Jeśli lubicie łączyć różne zioła i wiecie, jak to robić aby uzyskać pożądane mieszanki, to z powodzeniem możecie ich użyć do przygotowania syropu, nalewki czy herbaty.

Dziewanna dla zwierząt

Jako ciekawostkę dodamy tylko, że w uzdrawiającą moc dziewanny wierzono tak bardzo, że leczono nią nie tylo ludzi, ale również zwierzęta. Przeziębionym kotom podawano do picia napar z dziewanny wymieszane pół na pół z mlekiem. Rozdrobniony korzeń dziewanny podawano bydłu do paszy w chorobach płucnych a okładami z gotowanych, gorących liści leczono wszelkie zgrubienia i guzy na ciele. Ponadto dziewannę mieszano także z mąką i kaszą i podawano jako pokarm kurom, aby je trochę podtuczyć.

Teraz już wierzycie w to, że dziewanna ma magiczne działanie? Jeśli spotkacie ją podczas spaceru po łące czy skraju lasu, to mamy nadzieję, że przypomniecie sobie o naszym artykule i nazrywacie jej kwiatów a potem je odpowiednio wykorzystacie 🙂

Redakcja Zakątka Verbeny

Komentarze