Zakątek Verbeny – blog inspirowany naturą

Werbena pospolita – poznajcie ją lepiej

Ten wpis będzie pierwszym z cyklu krótkich artykułów, które będą pojawiać się w kategorii Zielnik na naszym blogu. Można znaleźć wiele informacji na temat ziół w Internecie. My chcemy jednak przygotować tutaj dla Was małe kompendium wiedzy na ich temat. Zbierzemy najważniejsze zioła i przybliżymy Wam ich najcenniejsze właściwości lecznicze. Zaczynamy od jednego z ulubionych ziół, którym jest werbena pospolita.

Trochę historii

Werbena pospolita czyli verbena officinalis, znana jest bardzo często jako werbena lekarska. W starożytności pełniła niezwykle ważną rolę. Egipscy kapłanie nosili jej korzeń jak amulet, a druidzi oczyszczali mieszanką wody z werbeną swoje ołtarze. Persowie natomiast stosowali ją do wróżenia. Nazywano ją „smoczą trawą” lub „żelazną werbeną”. Do dziś wykorzystuje się jej właściwości lecznicze w medycynie naturalnej. 

Charakterystyka

Werbena jest dorastająca do 60-80 cm wysokości byliną mrozoodporną. W połowie lata na szczytach jej pędów pojawiają się kwiatuszki – rurkowate o fiołkowej barwie. Łodyga ma kolor ciemnozielony, jest błyszcząca i lekko owłosiona, a bliżej wierzchołka zaczyna się rozgałęziać. Liście ma wąskie, ciemnozielone i wycięte na brzegach – kształtem zbliżone są do liści dębu.

Werbena lubi lekko zacienione i słoneczne stanowiska. Uprawiana na przepuszczalnych, urodzajnych glebach z dodatkiem gliny. Werbenę można wyhodować z nasion wysiewanych w połowie maja po wiosennych przymrozkach. Kiełki pojawiają się po około miesiącu. W tym czasie siewki można przesadzić już na docelowe stanowisko. Warto jednak pamiętać, że werbenę z powodzeniem można uprawiać również w domu.

Jak korzystać z rośliny? Liście możemy obrywać w ciągu okresu wegetacyjnego, a jeśli potrzebujemy całej rośliny, ścinamy ją w czasie kwitnienia. Werbenę suszymy i przechowujemy w papierowych torbach, ponieważ powinna mieć sucho i przewiewnie. Dlatego najlepiej trzymać ją w ciemnych i chłodnych warunkach.

Właściwości lecznicze i zastosowanie werbeny:
Przepis na napar

Łyżkę stołową werbeny zalewamy szklanką wrzątku i parzymy przez kwadrans. Napar jest gotowy. Jeśli chcemy mieć smaczną herbatę, można dodać miód, konfiturę oraz plaster cytryny lub listek mięty.

 

Jak Wam się podoba nasz pomysł na nowy cykl artykułów, w których znajdziecie najważniejsze informacje na temat ziół? Śledźcie nasz profil na Facebooku, gdzie również publikujemy podobne wpisy i zachęcamy do sięgania po zioła każdego dnia.

Redakcja Zakątka Verbeny

Komentarze