Czy czarny bez jest trujący? Fakty i mity na temat czarnego bzu

kwiaty czarnego bzu w dużej misce

Czarny bez stosuje się chętnie i często, a jego dobroczynne właściwości wygrywają z syntetyczną suplementacją. Niepokoją jednak informacje, że może być trujący. Dowiedz się, skąd się biorą takie teorie, uporządkuj wiedzę w tym zakresie i raz na zawsze rozpraw się z mitami na temat czarnego bzu.

Dojrzałe znaczy: jadalne

Czarny bez, ze względu na swoje wszechstronne właściwości, niewątpliwie jest jednym z elementów zdrowej i zbilansowanej diety. Jego kwiaty i owoce służą jako smaczny dodatek, np. do napojów czy deserów. By jednak mieć pewność, że to, co uznajesz za najlepsze, jest również bezpieczne, musisz wiedzieć, że tylko dojrzałe owoce i kwiaty bzu są jadalne. Wszelkie przypadki niestrawności po zjedzeniu rośliny wynikają w dużej mierze z przedwczesnych zbiorów, gdy czarny bez nie zdążył w pełni się rozwinąć.

Niewiedza zbieraczy-amatorów najczęściej kończy się bólem brzucha, rzadziej wymiotami. Objawy niestrawności należą raczej do tych łagodnych. Warto jednak oszczędzić sobie nieprzyjemnych sytuacji i zwyczajnie powstrzymać się od samodzielnych harców w sadzie, jeśli nie masz pewności.

 Jaki z tego wniosek? Że wszelkie doniesienia mówiące o groźnie brzmiących trujących właściwościach bzu należy traktować wyłącznie jako wskazówkę podczas własnoręcznego doświadczania przyrody. Strach powinien ustąpić miejsca ostrożności, a skupienie się na całym szeregu zalet sprawi, że spożywanie bzu w rozmaitych formach przywróci radość ze zdrowego pichcenia.

Smaczne i zdrowe fakty

Skoro mit na temat czarnego bzu został już obalony, nie wolno nam zapomnieć o faktach. Ta roślina to naturalny antybiotyk, który regularnie spożywany, odwdzięczy się swoim leczniczym działaniem. Syropy na bazie owoców doskonale sprawdzą się w terapii prozdrowotnej. To również forma dedykowana rodzicom, pragnącym podać czarny bez swoim nieufnym wobec nowych smaków pociechom.

Nalewka z kwiatu czarnego bzu rozgrzeje, zawalczy o odporność i nieraz poratuje w sezonie na chorowanie. Warto również wspomnieć, że sok z jagód czarnego bzu to przede wszystkim pyszny napój. Zdrowa słodkość? Bardzo proszę. Dzięki zawartości różnych związków organicznych zadziała moczopędnie i skutecznie oczyści organizm z toksyn. Czarny bez polecany jest szczególnie tym, którzy cierpią na dolegliwości układu trawiennego i moczowego.

Zdrowa alternatywa

opakowanie cukierków o smaku czarnego bzu

Jeśli chcesz przemycić do swojej diety czarny bez, możesz postawić na bezpieczne, gotowe produkty zawierające wyciągi roślinne, np. cukierki Verbena. To nie tylko smaczna przekąska, ale także wsparcie w przeziębieniu i uporczywym kaszlu. Zdrowsza wersja słodyczy może szczególnie przypaść do gustu najmłodszym, których zazwyczaj trudno zachęcić do przyjmowania wspomagających zdrowie specyfików.

Zalet czarnego bzu nie sposób wymienić jednym tchem. Mamy ich świadomość. Jednak to właśnie informacje, którym nadaje się wymiar sensacyjnych doniesień, mogą skutecznie zniechęcić do stosowania tej niezwykle pożytecznej rośliny. Warto przez gęste sito przesiać wszelkie „rewelacje”, odsiać informacyjne ziarno plew, a czarny bez wpisać w katalog roślin pożądanych w naszym codziennym życiu.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia. 

Komentarze