Jak dbać o podrażnioną zimą skórę?

Zima to czas szczególnie trudny dla skóry. Doświadcza ona stale działania szkodliwych warunków zewnętrznych. Z jednej strony skóra poddana jest działaniu bardzo niskich temperatur i wilgoci, z drugiej – suchego i ciepłego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Także kosmetyki stosowane na twarz, które poddane są działaniu bardzo zimnego wiatru i niskich temperatur, zmieniają swoje właściwości, a zawarta w nich woda zamarza negatywnie wpływając na kondycję skóry. Pojawiają się podrażnienie i mikrouszkodzenia skóry, naruszeniu podlega ochronny płaszcz lipidowy skóry. Skóra staje się przesuszona, podrażniona, zaczerwieniona. Pojawia się pieczenie skóry, jej nadmierne ściągnięcie i złuszczanie. Poza niepożądanym efektem estetycznym oraz uczuciem dyskomfortu, taka naruszona bariera ochronna skóry może przyczynić się do rozwoju nasilonych zmian skórnych o charakterze bakteryjnym, atopowym lub alergicznym. Właściwa pielęgnacja skóry zimą jest zatem absolutnym priorytetem. Jak zadbać o piękno i zdrowie skóry w okresie zimowym?

 

Stosuj odpowiednie kosmetyki

Jeśli przesuszoną i podrażnioną skórę potraktujesz w zimie kosmetykami o działaniu nawilżającym – możesz paradoksalnie pogorszyć jej kondycję. Skład kosmetyków tego typu bazuje bowiem na wodzie, a ta pod wpływem niskich temperatur zamarza i powoduje uszkodzenia skóry. Niezbędne jest natomiast stosowanie kosmetyków ochronnych o bogatej, natłuszczającej formule. Tylko takie preparaty odbudują nadwyrężony płaszcz lipidowy skóry, co zapewni utrzymanie w niej wilgoci i zauważalnie poprawi wygląd skóry. Najlepiej, gdy kosmetyki typowo zimowe bazują na naturalnych lipidach. Szukać należy zatem w składzie kosmetyków takich substancji aktywnych jak:

– cholesterol

– lanolina

– fosfolipidy

– lecytyna

– witaminy A i E

– ceramidy

– glikolipidy

– woski i olejki roślinne (sojowy, słonecznikowy, awokado, ze słodkich migdałów)

Kosmetyki lipidowe stosować należy zarówno na skórę twarzy, jak i całego ciała. Nie należy ponadto zapominać o delikatnym złuszczaniu skóry, co usunie przesuszony i zrogowaciały naskórek oraz przygotuje skórę na przyjęcie odżywczych składników kremu. Unikać należy jednak podrażniających peelingów mechanicznych – lepiej jest potraktować skórę delikatniejszym peelingiem złuszczającym. A w trosce o skórę całego ciała unikać należy gorących, długich kąpieli które mocno przesuszają skórę.

Dla osób z mocno przetłuszczającą się cerą, która źle reaguje na bogatą i nieco ciężką formułę kremów natłuszczających, dobrym rozwiązaniem będzie mocno nawilżający kwas hialuronowy, który kupić można w czystej postaci lub rozrzedzić nim nieco cięższy krem. I nie należy zapominać o tym, aby krem do twarzy zawierał filtr SPF – niekiedy zima zaskakuje mocniejszymi promieniami słońca.

 

Pielęgnacja do zadań specjalnych

Poza codzienną pielęgnacją i ochroną skóry, którą realizować można na drodze stosowania podstawowych kosmetyków do odżywiania skóry i makijażu, warto pomyśleć o zabiegach długotrwale odżywiających i nawilżających skórę. Zima to dobry czas na stosowanie odżywczych masek domowej roboty, np. na bazie oleju kokosowego, awokado, śmietany i banana, olejku z wiesiołka czy siemienia lnianego.

W zimie można ponadto przeprowadzić liczne zabiegi medycyny estetycznej, także te, dla których przeciwwskazaniem jest ekspozycja na słońce. Można zatem pomyśleć o mezoterapii, zwłaszcza z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, usuwaniu znamion skórnych czy przebarwień, wstrzyknięciu toksyny botulinowej, odżywczych zabiegach na twarz i ciało. Dzięki temu nasza skóra przetrwa zimę i przywita cieplejsze miesiące w nienagannej kondycji.

 

Pielęgnuj od wewnątrz, czyli dieta dla skóry zimą

W zimie należy zadbać o odpowiednią podaż witamin i minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz antyutleniaczy. Zimową dietę przyjazną dla skóry warto zatem skomponować z dużych ilości warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb, olejów roślinnych, awokado oraz orzechów i nasion. Nie wolno zapominać ponadto o odpowiednim nawodnieniu organizmu, gdyż bezpośrednio przekłada się to na właściwe nawodnienie skóry.

Dobrym sposobem na wzbogacenie diety jest stosowanie suplementów, zwłaszcza kwasów DHA, witamin A i E, witaminy D i K oraz złożonych preparatów witaminowo – mineralnych.

 

Autor: Artur Topolski

Komentarze