Pomidorowe i paprykowe przetwory!

Lubimy przełom sierpnia i września, bo to pełnia sezonu na pomidory i paprykę. To warzywa, które możemy jeść w każdej postaci: świeże, gotowane, duszone, marynowane, w zupach, w sałatkach. Pomidor i papryka świetnie nadają się również na przetwory. Tak się składa, że w ostatnim #wyzwaniuVerbeny na naszym profilu na Facebooku, zapytaliśmy Fanów o ich ciekawe pomysły na te warzywa. Jaki był efekt? Przepisy znajdziecie poniżej.

Przetwory Wiolety

Ketchup pomidorowo- paprykowy

Składniki: ok.2 kg bardzo dojrzałych pomidorów,1 czerwona papryka, 2 cebule, pół główki czosnku, 4 łyżeczki cukru i 4 łyżeczki oliwy, 6 łyżeczek octu,1 łyżeczka słodkiej papryki (jeśli ktoś lubi pikantny ketchup może dodać 1 papryczkę chili lub paprykę ostrą), 4 łyżeczki musztardy, sól, pieprz.

Pomidory polewamy wrzątkiem i obieramy ze skórki, kroimy na mniejsze kawałki i wkładamy do garnka. Po zagotowaniu do pomidorów dodajemy posiekaną cebulę, paprykę w kostkę i czosnek w plasterkach.Wszystko to razem gotujemy do miękkości, aby warzywa się lekko rozpadały. Do warzyw dodajemy oliwę, cukier, ocet i musztardę, przyprawiamy papryką, solą i pieprzem wedle uznania. Chwilkę gotujemy i blendujemy. Jeśli ktoś lubi gładki sos, miksujemy na gładką masę, ale można zostawić kawałeczki warzyw. Cały sos gotujemy, aż wyparuje woda a sos zgęstnieje. W tym czasie można jeszcze doprawiać sos według uznania. Gorący sos nalewamy do słoiczków i zakręcamy. Nie pasteryzujemy. Fajny sos do pizzy, makaronu, kiełbasek ale na zimno też bardzo smaczny.

Marynowane pomidorki koktajlowe

Składniki: pomidory koktajlowe czerwone, żółte i czarne, 3 cebule, liście laurowe, gorczyca, suszona papryka w płatkach, czosnek, gałązki rozmarynu. Zalewa: ok. 850 ml wody, 50 g cukru,120 ml octu, ok. 2 łyżki soli.

Pomidorki myjemy i układamy w słoikach lub małych butelkach z szerokim gwintem. Przekładamy plastrami czosnku i cebuli. Dodajemy gorczycę, liść laurowy, płatki papryki i gałązki rozmarynu. Składniki zalewy gotujemy i zalewamy pomidorki. Pasteryzujemy ok.10-15 minut.

Sos a’la bałkański Ajwar wg przepisu Iwony

W garnku łączymy 3 kg czerwonej papryki zmielonej blenderem, 15 g chili, 0,5 kg cukru, 0,5 szklanki oleju, 10 łyżeczek soli, 6 liści laurowych. Gotujemy ok. 15-20 minut. Po gotowaniu wyjmujemy liście i dodajemy resztę składników:1,5 szklanki octu, 50 dag przecieru pomidorowego, 2 ząbki czosnku przepuszczone przez praskę. Mieszamy, przelewamy do słoiczków i pasteryzujemy ok. 6 minut.

Sosy paprykowe i pomidorowe wg przepisu Aleks

Skladniki wedle uznania i smaków:

1. papryczki habanero, zielone jalapeno, cukier, ocet, sól, sok z limonki, imbir
2. czerwone jalapeno, ocet, cukier, sòl, imbir, czosnek, sok z limonki
3. pomidory, papryka czerwona, papryka wędzona w proszku, cukier, ocet, cukier, ziele angielskie, czosnek, sól.

Przygotowując każdy z tych sosów, blendujemy jego składniki i wszystko gotujemy aż do wrzenia. Po zagotowaniu zagęszczamy mąką ziemniaczaną i przelewamy do słoiczków, które możemy zapasteryzować.

Przepis Ewy na pastę z papryki

Zapiekamy w piekarniku, w temperaturze 100 stopni, przez jakieś półtorej godziny: czerwoną paprykę, granatowy bakłażan. Potem je studzimy, kroimy w drobniutką kostkę i mieszamy ze zmiażdżonym czosnkiem, oliwą (bądź olejem), solą, pieprzem i natką pietruszki.
Przekładamy pastę do słoika, szczelnie zamykamy i pasteryzujemy. I to jest absolutnie, doskonale, mega, perfekcyjnie dobre.

Renaty sos pomidorowy słodko-pikantny

Składniki: 5 kg dojrzałych pomidorów, 6 czerwonych papryk, 1 kg antonówek, 1 duży seler, 1 kg cebuli, 2 główki czosnku, 30 dag cukru, łyżka ostrej mielonej papryki, 0,5 łyżeczki mielonego cynamonu, łyżka mielonego pieprzu, 3 łyżki soli, 6 łyżek oleju słonecznikowego, 10 goździków, 5 liści laurowych, 10 ziaren ziela angielskiego, łyżka estragonu, łyżka ziaren kolendry.
Pomidory i paprykę myjemy, usuwamy szypułki, a z papryki wszystkie nasiona. Obieramy z łupin cebulę i ząbki czosnku. Z selera zdejmujemy łupinę. Warzywa kroimy na kawałki, wsypujemy do garnka i gotujemy na małym ogniu, aż będą miękkie. Mniej więcej po 15 minutach gotowania wsypujemy do garnka obrane z łupin i podzielone na cząstki jabłka, zagotowujemy.
Potem zawartość garnka miksujemy blenderem a następnie przecieramy przez sito, wlewamy do dużego rondla. Dodajemy wszystkie przyprawy, sól, cukier i gotujemy na małym ogniu (bez przykrycia – sos musi zgęstnieć) często mieszając. Po półtorej godziny sos powinien być esencjonalny i dostatecznie odparowany. Sprawdzamy jego smak, w razie potrzeby solimy lub dosładzamy – to kwestia indywidualnych upodobań.
Ponownie przelewamy sos przez sito (na jego dnie zostaną przyprawy), doprowadzamy do wrzenia i dodajemy olej. Wrzący sos przekładamy do czystych, wyparzonych słoików, zakręcamy szczelnie i pasteryzujemy przez 20 minut w temp. 90
Ten aromatyczny sos jest nie tylko dobrym dodatkiem do parówek, wędlin ale także może służyć do przyprawiania zup warzywnych, gulaszy, ryb smażonych, dań z makaronem i jako sos do sałatek.

No i co? Prawda, że smakowicie? My na pewno sięgniemy po przepisy Iwony i Renaty, a Wy który wypróbujecie?

Redakcja Zakątka Verbeny

Komentarze