Brak energii – dobre sposoby!

W marcu każdy czeka już na wiosnę. Na pierwsze zielone pąki, na ciepłe promienie słońca, na pierwszą wiosenną przejażdżkę rowerem. Zanim jednak ta zielona pora roku zagości na dobre, musimy jakoś przetrwać przesilenie wiosenne. Niektórzy nie znoszą go najlepiej. Brakuje im energii, czują się zmęczenie i apatyczni. Warto oczywiście sprawdzić, czy to faktycznie zmęczenie, lenistwo, czy może pierwsze objawy depresji. Jak dodać sobie energii? Jest kilka prostych sposóbów, które dadzą nam siłę do działania.

Rusz się!

Nie trzeba od razu uprawiać wyczynowo sportów, ale warto zacząć od drobnej aktywności fizycznej. Zamiast windy wybierz schody, nawet jeśli potrzebny Ci będzie odpoczynek na półpiętrze. Zamiast samochodu wybierz rower – może droga do pracy nie jest wcale tak długa, jak Ci się wydaje. Nie siedź na plotkach przy kawie u przyjaciółki. Zabierz ją na spacer – wtedy przecież też można porozmawiać. Brak Ci energii po wstaniu z łóżka? Zrób kilka skłonów, przysiadów, pajacyków – rozruszasz się i łatwiej będzie zacząć dzień. A wieczorem przed kąpielą porozciągaj się trochę. Przecież podczas takich ćwiczeń też można oglądać swój ulubiony serial.

Woda energii doda!

Brzmi… dziwnie? Nie! Przecież woda to podstawowy budulec naszego organizmu, więc odwodnienie ma negatywne skutki na nasze samopoczucie i funkcjonowanie naszych narządów. Jeśli nie dostarczasz odpowiedniej ilości wody organizmowi, krew staje się gęstsza i nie jest w stanie przetransportować składników odżywczych i tlenu do każdego zakamarka naszego ciała. Trudno Ci się zmusić do picia wody? Dolej do niej soku z cytryny, dorzuć melisy, mięty albo pokrzywy, czy garść owoców. Miej przy sobie zawsze duży bidon albo butelkę i staraj się sięgać po nią jak najczęściej. Wyrobisz sobie nawyk systematycznego picia wody. Ty poczujesz różnicę już po paru dniach a Twój organizm Ci podziękuje, bo znów poczujesz moc energii.

Przekąski pełne energii

Ważne, aby nasza dieta była bogata w magnez. Zwłaszcza, jeśli kawa to Twój nawyk i nie wyobrażasz sobie dnia bez chociażby jednej filiżanki. Sięgaj po przekąski, które mają w sobie dużo wartości odżywczych i zniwelują zmęczenie. Wskazane będą bogate w dobre tłuszcze pestki dyni albo banany, które zawierają poza magnezem także potas i witaminę B6. Świetnie nadają się także buraki i szpinak. Zawierają dużo żelaza, więc poprawiają też jakość naszej krwi. Poza tym dodają energii i są idealne do koktajli! Lubisz coś przegryzać podczas pracy albo czytania książki? Polecamy orzechy – mają bardzo wysoką zawartość zarówno wartości odżywczych oraz niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych a do tego szybko i na długo podnoszą poziom energii. Do popijania natomiast poza koktajlami z buraka i szpinaku, proponujemy zieloną herbatę i prawdziwe kakao, ale bez dodatku cukru. Jeśli jednak nie możesz przeżyć bez słodyczy, to zamień je na… gorzką czekoladę 😉

Jeśli jednak zwiększenie aktywności fizycznej, zmiana nawyków żywieniowych i picie odpowiedniej ilości wody po paru tygodniach nie przyniesie poprawy, zrób badania profilaktyczne. Wiosna to dobry moment na ich wykonanie i sprawdzenie swojego stanu zdrowia.

A jeśli chcecie wiedzieć więcej, jak przygotować siebie i nie tylko siebie na nadchodzącą wiosnę, to śledźcie nasz profil na Facebooku! 🙂

Redakcja Zakątka Verbeny

Komentarze