Imbir – 5 dobroczynnych właściwości, które warto znać

W czasach starożytnych imbir określany był mianem panacea, co można tłumaczyć jako “lek od wszystkich chorób”. Współczesne badania potwierdzają, że ta pochodząca z obszaru Chin i Indii przyprawa wyróżnia się szeregiem właściwości leczniczych. Okaże się ona skutecznym wsparciem m.in. w walce z sezonowym przeziębieniem i grypą, a także w łagodzeniu dolegliwości układu trawiennego. O jakich właściwościach imbiru warto jeszcze pamiętać? 

Prozdrowotne właściwości imbiru

Wyrazisty, ostry smak wraz z odświeżającym aromatem i słodką nutą sprawiają, że imbir znalazł szerokie zastosowanie w kuchni. Stanowi idealny dodatek m.in. do dań azjatyckich oraz rozgrzewających napojów, po które sięgamy chętnie w okresie jesienno-zimowym. Poza walorami smakowymi, imbir jest również źródłem wielu składników bioaktywnych, dzięki czemu wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Poniżej przedstawiamy 5 drogocennych właściwości tej rośliny.

Skuteczny w walce z przeziębieniem i grypą

Wraz z nadejściem jesieni zwiększa się ryzyko zachorowań na grypę i przeziębienie, którym towarzyszą uciążliwie objawy. Jak walczyć skutecznie z bólem gardła, katarem czy gorączką? Wśród naturalnych sposobów na przeziębienie nie sposób pominąć imbiru, który zmniejsza ryzyko powstania infekcji, a także łagodzi rozmaite objawy.

Przede wszystkim jest on źródłem olejków eterycznych i żywic, dzięki czemu odznacza się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym oraz wykrztuśnym. Dodatkowo wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, co przejawia się m.in. łagodzeniem kaszlu i bólów gardła, rozrzedzaniem śluzu czy hamowaniem skurczów oskrzeli. Każdy, kto miał okazję skosztować napar lub herbatę z imbirem, z pewnością przekonał się, że roślina ta wykazuje działanie rozgrzewające. To w połączeniu z właściwościami napotnymi i przeciwgorączkowymi stanowi doskonałe remedium na grypę i przeziębienie. 

Wspomaga odchudzanie

Imbir to również doskonały wybór dla osób, które zamierzają zrzucić nieco zbędnych kilogramów. Warto o tym pamiętać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy bardzo często następuje spadek aktywności fizycznej oraz skłonność do spożywania wysokokalorycznych potraw. Tymczasem imbir zaliczany jest do termogeników, czyli naturalnych środków, które podnoszą temperaturę ciała, a tym samym usprawniają metabolizm. W rezultacie dostarczane kalorie są spalane znacznie efektywniej. Odchudzające właściwości imbiru wynikają również z jego działania na układ trawienny. Przyprawa ta pobudza wytwarzanie śliny, soków trawiennych oraz żółci, a także zalecana jest w przypadku występowania wzdęć, mdłości czy wymiotów.

Działa przeciwbólowo

Od wieków znane są również właściwości przeciwbólowe tej rośliny. Imbir stanowi składnik wielu leków, które stosowane są m.in. w terapii migren. Zawarte w nim substancje prowadzą bowiem do hamowania prostaglandyn, które stanowią przyczynę uporczywych bólów głowy. Z uwagi na to, że wykazuje działanie przeciwzapalne, sprawdzi się doskonale w przypadku dolegliwości mięśni i stawów (zwłaszcza w pierwszych stadiach reumatoidalnego zapalenia stawów). Zaleca się również jego stosowanie w okresie występowania bólów menstruacyjnych.

Wpływa korzystnie na układ krążenia

Regularne spożywanie imbiru wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego układu krążenia. Przede wszystkim zmniejsza on czynniki ryzyka, które sprzyjają powstawaniu chorób sercowo-naczyniowych m.in. zawału. Dla przykładu: obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cholesterolu LDL, spowalniając tym samym procesy miażdżycowe. Ponadto, imbir zmniejsza agregację płytek krwi, co zapobiega powstawaniu zakrzepów w naczyniach. 

Poprawa pamięci i koncentracji

Co ciekawe, włączenie imbiru do diety wpływa korzystnie na pracę naszego mózgu, gdyż poprawia jego ukrwienie oraz chroni komórki nerwowe. W efekcie dochodzi m.in. do zwiększenia poziomu koncentracji oraz poprawy pamięci. Dodatkowo niektóre badania dowodzą, że imbir w połączeniu z dużą ilością składników odżywiających mózg może przeciwdziałać powstawaniu niektórych chorób neurodegeneracyjnych.

W jakiej formie spożywać imbir?

Tak, jak wcześniej wspomniano, imbir to popularny składnik dań kuchni azjatyckiej, a także dodatek do aromatycznych ciast i rozgrzewających napojów. W sklepie z łatwością kupimy świeży korzeń tej rośliny, który odznacza się najlepszymi właściwościami zdrowotnymi. Warto jednak zwrócić uwagę na wygląd kłączy, które powinny być odpowiednio jędrne i mieć jasną skórkę. Świeży imbir to obowiązkowy składnik jesienno-zimowych naparów, które nie tylko rozgrzeją organizm, ale jednocześnie wzmocnią odporność i będą łagodzić objawy przeziębienia. Możemy również zdecydować się na zakup sproszkowanej przyprawy, która doskonale sprawdzi się do rozmaitych potraw czy wypieków. Miłośnicy kuchni japońskiej, a szczególnie sushi, z pewnością zwrócą również uwagę na marynowane plasterki tej rośliny.

Wyjątkowe właściwości imbiru sprawiają, że powinniśmy go spożywać przez cały rok. Poza rozgrzewającymi herbatami czy aromatycznymi daniami, warto również zwrócić uwagę na produkty z jego dodatkiem. Miłośnicy słodkich smaków mogą sięgnąć m.in. po cukierki marki Verbena, które dostępne są w poręcznym i wygodnym opakowaniu. Ich unikalna receptura została wzbogacona o naturalne ekstrakty z imbiru oraz o witaminę C, która wspomaga organizm w walce z rozmaitymi infekcjami.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Komentarze