Napoje z eukaliptusa. Jakie wybrać i dlaczego warto je pić?

liście eukaliptusa na białej misce

W trosce o siły witalne swoje i najbliższych chętnie sięgasz po naturalne metody. Używasz olejków, soków i przypraw. Być może masz własne zioła na parapecie czy na balkonie. Lubisz proste przyjemności. Każdego dnia poszerzasz paletę doznań smakowych, a w Twojej kuchni nie brakuje prozdrowotnych napojów. Jeśli tak jest, to zobacz, w jaki sposób z pomocą tych z eukaliptusa zaserwować domownikom sporą dawkę dobroczynnych właściwości, a przy okazji przerwać kulinarną rutynę.

Herbatka od serca

Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że eukaliptus to wyłącznie sok, koniecznie musisz nadrobić zaległości w tym temacie. To uniwersalna roślina, którą z powodzeniem można stosować w różnej postaci, np. sproszkowanej. Na bazie pociętych, starannie ususzonych liści rośliny śmiało sporządzisz napar lub herbatę. Popijana do ulubionej lektury czy w towarzystwie smacznego dania, uprzyjemni każdą chwilę. Napój z eukaliptusa to doskonałe źródło przeciwutleniaczy, niezawodnych w walce z chorobami serca czy otępieniem. Ze względu na swoje silne działanie zalecana jest głównie osobom dorosłym.

Lecznicza moc ziołowego napoju

Eukaliptusowi nie można odmówić leczniczych mocy. Wykrztuśne i przeciwzapalne działanie uczyniły go popularnym składnikiem syropów na kaszel i naturalnym lekiem na przeziębienie. Z kolei substancja zwana eukaliptolem, zawarta w olejku z tej rośliny, nie zawodzi w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych czy bólach głowy. Nie mniej znana jest z odstresowujących właściwości. Eukaliptus pity pod postacią ziołowego naparu leczniczego z dodatkiem miodu stanie się sprzymierzeńcem w walce z sezonowymi drobnoustrojami.

Grzeszne słodkie przyjemności

opakowanie cukierkow

Osobom zmęczonym, przepracowanym i zestresowanym zaleca się relaks – to oczywistość. Nic tak jednak nie poprawia nastroju, jak słodkości. Szczególnie te, które mogą być bezkarnie jedzone ze względu na swoje prozdrowotne działanie. W tej roli znakomicie odnajdą się cukierki eukaliptusowe, które zaserwowane w przyjemnej formie, uwolnią ciało i ducha od fizycznych oraz psychicznych niedomagań.

Równie skutecznie zadziała nalewka eukaliptusowa, która nie tylko rozgrzeje zmarzluchów, zadba o układ trawienny i oddechowy, ale także wyreguluje sen. Wcierana w skórę, znieczuli bolące miejsca i upora się ze świądem.

Kraina sokiem i syropem płynąca

Dla amatorów słodkich smaków równie przyjemne co cukierki czy nalewki okażą się syropy i soki, sporządzone na bazie eukaliptusa. Doprawione sokiem z cytryny lub limonki, czasem w połączeniu z miodem, są aromatycznym dodatkiem do ciepłych napojów. Z kolei podawane solo zintensyfikują swoje dobroczynne działanie. Z pewnością dużo łatwiej będzie przemycić nowy, nieznany dzieciom smak w tak przystępnej formie słodkiego napoju.

Choć eukaliptus to roślina, którą kojarzymy w nieodłącznym duecie z koalą australijskim, to dziś jednak powinna kojarzyć się z wszechstronnym zastosowaniem w codziennej diecie. To, co stanowiło kiedyś egzotykę, dziś jest powszechnie dostępnym zdrowiem w płynie. Regularnie popijane, może uchronić od wielu niepotrzebnych i stresujących wizyt u lekarza.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia. 

Komentarze