Napoje z głogu, czyli jak zadbać o siebie?

filiżanka z owocami głogu

Dawniej symbol miłości i zdrowia, dziś odrobinę zapomniany. Głóg, bo o nim mowa, to jedna z najbardziej wartościowych, prozdrowotnych roślin. Warto sięgnąć po kwiaty i owoce tego krzewu.  

W celach leczniczych należy wybierać wyłącznie te odmiany głogu, które mają białe lub bladoróżowe kwiaty. Są to głóg dwuszyjowy oraz głóg jednoszyjkowy. Dlaczego? Bo łatwo pomylić je z innymi gatunkami rośliny, które – choć równie pyszne – nie są tak bogate we właściwości zdrowotne.

Kwiaty i owoce głogu

Owoce głogu można jeść zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej – choćby w formie konfitur czy nalewek. By wyciągnąć z nich jak najwięcej zdrowia, najlepiej zebrać je we wrześniu lub w październiku, gdy są czerwone, ale jeszcze niezbyt miękkie. Z kolei kwiatostany powinno się ścinać na przełomie maja i czerwca, wraz z kilkoma najbliższymi listkami.

Dlaczego warto uwzględnić roślinę w swojej diecie? Bo głóg to prawdziwa esencja zdrowia:

  • zawiera potas, sód, wapń, magnez, fosfor, a także beta-karoten i witaminę A,
  • jest bogaty we flawonoidy, znane jako przeciwutleniacze, hamujące procesy starzenia komórkowego,
  • ma dużą zawartość witaminy PP, dzięki której ułatwia trawienie tłuszczów i węglowodanów, przyspieszając tym samym przemianę materii,
  • jest bogaty w błonnik i wspiera działanie jelit.

Co ciekawe, zarówno kwiaty, jak i owoce głogu mają to samo działanie. Kwiatostany jednak cechuje większe stężenie składników leczniczych i to właśnie one bardziej doceniane są w fitoterapii, czyli ziołolecznictwie. Jak więc wykorzystać roślinę głogu w praktyce?

Jakie napoje z głogu możesz przygotować?

Napar z głogu

Leczniczy napar można przygotować zarówno z kwiatów, jak i z owoców, a jego sporządzenie jest niezwykle proste. Napar z kwiatów przygotujesz, zalewając wrzątkiem łyżeczkę pokruszonego kwiatostanu, a następnie parząc go pod przykryciem przez około kwadrans. Po tym czasie wystarczy przecedzić napój. Przyrządzony w ten sposób napój od razu gotowy jest do spożycia. Napar z owoców przygotowujesz podobnie – z tą różnicą, że tu musisz wykorzystać dwie łyżeczki owoców na szklankę gorącej wody.

Głóg można również potraktować jako dodatek do herbaty, podkreślając tym samym jej walory smakowe. Nie ma przeciwwskazań, aby dodać do takiego napoju także miód lub inne zdrowe dodatki. Zarówno herbata, jak i napar z głogu wspomagają prawidłowe funkcjonowanie serca, korzystnie wpływają na krążenie, a do tego przyczyniają się do łagodzenia niepokoju i ułatwiają zasypianie

Sok z głogu

Niezwykle proste jest też przygotowanie soku z głogu. Umyte owoce wystarczy pozbawić pestek, a następnie wycisnąć je w wyciskarce lub odwirować w sokowirówce. Gotowy napój najlepiej wypić świeży, delikatnie rozcieńczony wodą. Jeśli chcesz urozmaicić jego smak, możesz też stosować różne dodatki takie jak aronia albo dzika róża.

Sok z głogu jest rozwiązaniem na problemy trawienne, wzdęcia, uczucie pełności i zaparcia. Ale to nie wszystko, bo spożywanie owoców rośliny w każdej postaci, łagodzi wiele dolegliwości bólowych, w tym bóle menstruacyjne i migrenowe. Sok niestety szybko się utlenia i fermentuje, dlatego trzeba go spożyć w ciągu kilku godzin po przygotowaniu. Z tego względu, ciekawą alternatywą jest…

Syrop z głogu

Domowy napój można sporządzić z owoców głogu, wody i cukru. Przepis jest prosty – umyte i pozbawione pestek owoce trzeba podgrzać z wodą. Następnie ostudzić i przecedzić otrzymany sok przez sito. Gotowy napój należy zagotować z dodatkiem cukru oraz z sokiem z cytryny, a następnie rozlać do butelek.

Jak taki syrop działa na nasz organizm? Dzięki dużej zawartości witaminy C wzmacnia odporność oraz pomaga w walce z grypą i przeziębieniem, dlatego warto mieć go w domowej spiżarni. Po syrop można również sięgać w czasie wytężonego wysiłku umysłowego lub fizycznego, gdyż głóg sprawia, że serce pracuje wydajniej, a mózg jest lepiej dotleniony.

Nalewka z głogu

Głóg, znany przede wszystkim ze swoich właściwości obniżających ciśnienie, świetnie nadaje się do nalewek. Przepisów na takie trunki jest naprawdę dużo. Najprostszą wersję zrobisz z owoców głogu, spirytusu, cukru, goździków, cynamonu, skórki z cytryny i przegotowanej wody. Sposób przygotowania nie jest trudny, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość – nalewka zyska doskonały smak dopiero po około roku.

Wino z głogu

Wino z głogu należy do niezwykle smacznych i aromatycznych trunków, a do tego korzystnie wpływa na zdrowie. Do sporządzenia wina nie trzeba wiele – wystarczą owoce głogu, woda, cukier, matka drożdżowa i pożywka dla drożdży. Należy pamiętać, że ostateczny rezultat, podobnie jak w przypadku nalewki, osiągniesz dopiero po dwunastu miesiącach. Warto jednak wykazać się cierpliwością, bo wino to jest wspaniałym trunkiem dla osób z problemami sercowymi i nadciśnieniem.

A co, jeśli nie masz cierpliwości lub talentu do przygotowywania leczniczych napojów z głogu? Wówczas możesz sięgnąć po gotowe produkty z tym cennym składnikiem. Świetnie sprawdzą się cukierki Verbena z głogiem, które można mieć zawsze przy sobie, by każdego dnia, bez względu na okoliczności, móc czerpać z leczniczych właściwości tej rośliny.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia. 

Komentarze