Nie tylko na przeziębienie! Dobroczynny wpływ eukaliptusa na układ nerwowy

Eukaliptus stanowi nie tylko doskonałe pożywienie dla australijskich torbaczy koala, ale jest również szeroko wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Wszystko za sprawą swoich wyjątkowych właściwości, o których warto pamiętać nie tylko w czasie grypy i przeziębienia. Olejki eteryczne znajdujące się w eukaliptusie wykazują bowiem dobroczynny wpływ na nasz układ nerwowy. W jakich sytuacjach warto więc po niego sięgać?

Właściwości lecznicze eukaliptusa  

Co ciekawe, pod nazwą eukaliptusa kryje się około 700 gatunków drzew i krzewów należących do rodziny mirtowatych. Wykazują one dobroczynne działanie o charakterze przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Dodatkowo eukaliptus jest źródłem licznych składników aktywnych, takich jak m.in. garbniki, flawonoidy, kamfen, pinen i felandren. 

Do leczenia i łagodzenia rozmaitych dolegliwości wykorzystywany jest głównie olejek eteryczny, pozyskiwany z liści rośliny. Jest on bogaty w eukaliptol i cytronellal, które odpowiadają za jego immunomodulujące właściwości. Olejek eukaliptusowy zalecany jest głównie w stanach zapalnych, przeziębieniu i grypie. Inhalacje z jego dodatkiem wpływają kojąco na zatoki, a także pozwalają pozbyć się kataru. Dodatkowo za sprawą swoich właściwości wykrztuśnych, eukaliptus zalecany jest w przypadku uporczywego kaszlu. 

Roślina ta znajduje również zastosowanie w chorobach jamy ustnej i dziąseł, zwłaszcza jeśli towarzyszy im krwawienie i stan zapalny. Preparaty na bazie eukaliptusa można więc stosować w przypadku aft, nieprzyjemnego zapachu, czy też w formie profilaktyki przeciw namnażaniu się szkodliwych bakterii

Na spokojny sen i zszargane nerwy

O ile bardzo często mówi się o właściwościach wykrztuśnych i przeciwzapalnych eukaliptusa, to znacznie mniej miejsca poświęca się jego wpływowi na układ nerwowy. Tymczasem pozyskiwany z tej rośliny olejek może skutecznie zrelaksować, uspokajać i łagodzić skutki przewlekłego stresu. Eukaliptus wykazuje bowiem pozytywne działanie na ośrodkowy układ nerwowy, który odpowiada za sterowanie pracą naszych narządów wewnętrznych, analizę bodźców docierających z zewnątrz i kontrolowanie reakcji organizmu, a także za rozwój czynności umysłowych, w tym kojarzenia i zapamiętywania. 

Dodatkowo olejek eukaliptusowy zalecany jest osobom, które mają problemy z codziennym zasypianiem lub borykają się z długotrwałym napięciem nerwowym. Co ciekawe, jego stosowanie rekomendowane jest także w przypadku występowania migreny. 

Jak stosować olejek eukaliptusowy w sytuacji przewlekłego stresu i problemów z zasypianiem? 

Jeśli zmagamy się z chronicznym zmęczeniem, bezsennością czy uciążliwym stresem, warto wejść w posiadanie olejku eukaliptusowego. Jego użycie jest niezwykle proste, a za to w krótkim czasie może przynieść ulgę w wielu dolegliwościach. Jednym ze sposobów jest gorąca, długa kąpiel lecznicza z dodatkiem kilku kropel olejku. Jeśli mamy w domu specjalny dyfuzor, warto również pomyśleć o tej formie aromaterapii. Jeszcze innym sposobem (zalecanym np. podczas migreny) są zimne i ciepłe kompresy. Wystarczy wymieszać 7-9 kropli olejku w szklance wody, a następnie nasączyć nią materiał.

Pomimo tego, że w naszych warunkach klimatycznych hodowla eukaliptusa jest niezwykle trudna, z łatwością możemy zakupić olejek eteryczny oraz inne produkty na jego bazie. Mowa przede wszystkim o herbatach, kosmetykach, a także smakowitych przekąskach. Przykładem tych ostatnich mogą być orzeźwiające cukierki marki Verbena, które są bogate w naturalne olejki z tej rośliny. Ich wyjątkowy smak i aromat przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i starszym osobom. Receptura cukierków została oparta o starannie wyselekcjonowane składniki, a ich skład wzbogacony o wysoką zawartość witaminy C.

Komentarze