Królowa wśród krzewów – dobroczynne właściwości dzikiej róży

Dzika róża stanowi nie tylko piękną ozdobę naszego krajobrazu, ale jednocześnie cenne  źródło witamin i minerałów. Z tego powodu znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii i ziołolecznictwie. Krzewy dzikiej róży rosną pospolicie przy drogach, łąkach i w zaroślach, dzięki czemu z łatwością możemy pozyskać jej kwiaty i owoce do przygotowania rozmaitych przetworów czy leczniczego oleju. O jakich właściwościach tej rośliny warto pamiętać?

Zwrot ku medycynie ludowej

Szypszyna, bo tak dawniej nazywano dziką różę, była w medycynie ludowej znanym i uniwersalnym lekiem. Bardzo popularny był napar na bazie owoców, który stosowano na wiele dolegliwości, zwłaszcza w czasie infekcji i przeziębienia. Współcześnie wiadomo, że dzika róża posiada nawet 40 razy więcej witaminy C niż osławione w tej kwestii cytrusy. A zatem nasi przodkowie trafnie rozpoznali właściwości tej rośliny, wzmacniając za jej pomocą odporność organizmu.

Na tym jednak zalety dzikiej róży się nie kończą. W jej owocach znajdziemy bowiem witaminy A, B1, B2, E oraz K, a także kwas foliowy, garbniki, pektyny i karotenoidy itd. Co ciekawe, picie naparów na ich bazie w trakcie menstruacji rekompensuje utratę żelaza.

Dobroczynny skład sprawia, że dzika róża znajduje szerokie zastosowanie, wspomagając m.in.  pracę układu trawiennego, leczenie chorób wątroby i nerek, czy też łagodzenie stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Dodatkowo owoce tej rośliny wykorzystywane są w przypadku takich dolegliwości jak: nadciśnienie, osteoporoza oraz zapalenie kości i stawów.

Olej z dzikiej róży na rany i podrażnienia

Pozyskiwany z dzikiej róży olej może być wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale i w codziennej pielęgnacji. Nic dziwnego, że jest częstym składnikiem kremów i płynów do twarzy, a także szamponów i odżywek do włosów. Nie tylko nawilża, ale również rozjaśnia i wygładza skórę.

Olej z dzikiej róży znajduje również inne ważne zastosowanie. Za sprawą swojego działania przeciwbakteryjnego i przeciwzapalnego może być wykorzystany w przypadku oparzeń, stanów zapalnych skóry czy trudno gojących się ran. Wszystko za sprawą takich składników jak witamina E, karotenoidy, sterole oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Kiedy zbierać owoce dzikiej róży?

Jeśli zależy nam na wysokiej zawartości witaminy C, warto rozpocząć zbiory, gdy owoce będą w pełni dojrzałe. Najczęściej ma to miejsce pod koniec sierpnia aż do nastania pierwszych przymrozków. Z kolei kwitnienie dzikiej róży trwa zwykle od maja do lipca. Wówczas warto zdecydować się na zbiory płatków, które można z powodzeniem wykorzystać w kuchni, pielęgnacji czy leczeniu rozmaitych dolegliwości (np. nadkwaśności żołądka).

Jak stosować dziką różę?

Tak, jak wcześniej wspomniano, zarówno płatki, jak i owoce dzikiej róży mogą stanowić bazę dla rozmaitych przetworów (dżemów, nalewek itp.), a także aromatycznych naparów i dań. Możemy przyrządzić je samodzielnie, korzystając z licznych przepisów dostępnych w książkach kucharskich czy internecie. Dla przykładu: płatki dzikiej róży mogą stanowić pożywny dodatek, a zarazem wyjątkową dekorację letnich sałatek i deserów.

Warto również mieć pod ręką olej na bazie tej rośliny, który może być stosowany zewnętrznie na skórę. Wspomoże nie tylko codzienną pielęgnację, ale przyniesie także ulgę w przypadku ran, podrażnień czy oparzeń.

Doskonałym wyborem okażą się również cukierki marki Verbena, które w swoim składzie zawierają naturalne ekstrakty z dzikiej róży. Powstały ze starannie wyselekcjonowanych surowców, uprawianych w czystym środowisku przyrodniczym Tatr. Jak wiadomo dzika róża to bogate źródło witaminy C, a cukierki Verbena zostały wzbogacone o jej dodatkową dawkę.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia. 

Komentarze