Ziołowy relaks – naturalne sposoby na ukojenie nerwów

Współcześnie jesteśmy coraz częściej narażeni na silny stres, który oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto zatem zadbać o prawidłową równowagę w życiu zawodowym i osobistym, a także wprowadzić skuteczne metody relaksacji. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie naturalnych preparatów na bazie ziół o kojących i odprężających właściwościach. Mowa m.in. o melisie i lawendzie, po które warto sięgać w sytuacjach przewlekłego stresu.

Odprężenie prosto z natury

Wydzielane pod wpływem stresu hormony (kortyzol, adrenalina i noradrenalina) mogą działać zarówno mobilizująco, jak i deprymująco na organizm. Jeśli napięcie jest zbyt silne lub jesteśmy narażeni na stresory przez dłuższy czas, wówczas może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Osłabiony zostaje nasz układ odpornościowy, podwyższa się ciśnienie krwi, a także dochodzi do powstania problemów trawiennych. Innymi skutkami przewlekłego stresu mogą być m.in. cukrzyca, otyłość, choroby serca czy bezsenność.

To pokazuje, jak istotne jest dbanie o codzienny wypoczynek i relaks, gdyż we współczesnych czasach jesteśmy narażeni na szereg stresorów (w szkole, w pracy, ale i w życiu osobistym). Pomocne w tej kwestii mogą okazać się rośliny i zioła, które wpływają odprężająco na nasz organizm i ułatwiają zasypianie. Doskonałym tego przykładem jest melisa i lawenda.

Kojąca moc melisy

Wyróżniająca się przyjemnym cytrynowym zapachem melisa stanowi skuteczne remedium na silny stres. Stanowi ona bowiem źródło bioaktywnych fitoskładników, które działają kojąco na receptory nerwowe znajdujące się w układzie pokarmowym. W efekcie melisa jest skutecznym, a zarazem łagodnym środkiem uspokajającym, który wspomaga zdrowy sen.

Jak ją stosować? Melisa znajduje szerokie zastosowanie w kuchni (świeże liście można dodać np. do sałatek, deserów czy marynaty). Jeśli jednak zależy nam na szybkim odprężeniu, warto przygotować na jej bazie aromatyczny napar. Wystarczy wrzucić kilka świeżych listków lub łyżeczkę suszu do szklanki, a następnie zalać wrzącą wodą. Po odczekaniu 15-20 min napar będzie gotowy do spożycia.

Lawendowy relaks

Obok zapachu lawendy trudno przejść obojętnie. Jak się okazuje, wpływa on kojąco na nasze nerwy i niesie odprężenie. Olejek lawendowy zalecany jest więc w okresie wzmożonego napięcia nerwowego i przewlekłego stresu. Dodatkowo o jego właściwościach powinny pamiętać osoby, które mają problemy ze snem i zasypianiem. Wszystko za sprawą linalolu i octanu linalolu, które zmniejszają nadreaktywność ośrodkowego układu nerwowego.

Jak się zrelaksować przy pomocy lawendy? Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie tej rośliny m.in. w kuchni czy w aromaterapii. Poza naparami na bazie świeżych kwiatów czy suszu, warto również mieć pod ręką naturalny olejek lawendowy. Gdy mamy problemy z zasypianiem, wystarczy kilka jego kropel umieścić na poduszce. Innym sposobem jest zażywanie relaksujących kąpieli lub dodanie olejku do specjalnego dyfuzora.

Przewlekły, silny stres niesie poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i codziennego funkcjonowania. Warto więc pamiętać o leczniczych właściwościach lawendy i melisy. Dobrym wyborem jest stosowanie preparatów na bazie tych roślin, takich jak produkty marki Verbena. W jej asortymencie znajdziemy aromatyczne cukierki i zbożowe ciasteczka, które powstały ze starannie wyselekcjonowanych składników. Stanowią one smaczną i pożywną przekąskę do szkoły czy pracy.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia. 

Komentarze