Czarny bez nie tylko na przeziębienie. Kiedy warto go stosować?

koszyk z kwiatami czarnego bzu

Czarny bez to krzew, który występuje dość pospolicie. To jednocześnie roślina pełna sprzeczności. Pięknie kwitnie, ale jego kwiaty zebrane w baldachy nie zachwycają zapachem. Czarnofioletowe owoce wyglądają apetycznie, ale nie ujmują smakiem. Co więcej, przedwcześnie zebrane mogą wywołać zatrucie. A mimo to zarówno owoce, jak i kwiaty czarnego bzu są uznawane za niezwykle wartościowy surowiec zielarski. Od wieków stosuje się je w celach leczniczych.

Cenny surowiec zielarski

Niemal wszystkie części rośliny zawierają cenne składniki, ale ich największe stężenie znajduje się w kwiatach i owocach. Dlatego to właśnie je głównie wykorzystuje się w lecznictwie oraz kosmetyce. Kwitnienie kwiatów czarnego bzu przypada na czerwiec, a jego owoce najlepiej zrywać w sierpniu i we wrześniu.

Kwiaty czarnego bzu, zwanego też bzem lekarskim lub bzem aptecznym, zawierają dużo flawonoidów, kwasów fenolowych, olejków eterycznych, soli mineralnych, steroli i garbników. Dzięki temu działają przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, napotnie, a także moczopędnie.

Z kolei owoce bzu aptecznego zawierają w sobie m.in. żelazo, potas, sód, wapń, dużą ilość witaminy C i A oraz witaminy z grupy B. Taki skład czyni z nich roślinę o właściwościach napotnych, moczopędnych, przeciwbólowych, a nawet lekko przeczyszczających.

Czarny bez – działanie lecznicze

Właściwości czarnego bzu pozwalają skutecznie zwalczać różnego rodzaju infekcje wirusowe. Na tym jednak lista jego zalet się nie kończy. W jakich dolegliwościach pomaga roślina?

  • Przeziębienie – dzięki działaniu napotnemu napar z rośliny szybko obniża podwyższoną temperaturę ciała, a jego wykrztuśne właściwości pomagają oczyszczać oskrzela z zalegającej w nich wydzieliny. Co więcej, wzmacnia błony śluzowe dróg oddechowych, łagodząc kaszel. Działanie przeciwbólowe bzu lekarskiego pozwala zredukować towarzyszący przeziębieniu ból głowy lub gardła.
  • Problemy z trawieniem – spożywanie czarnego bzu, ze względu na jego właściwości przeczyszczające, szczególnie poleca się osobom, które borykają się ze skłonnością do zaparć, wzdęć, zgagi oraz innymi zaburzeniami trawienia.
  • Problemy z nerkami – dzięki moczopędnym właściwościom roślina regulują pracę nerek, zmniejszają obrzęki i oczyszczają organizm z toksyn.
  • Reumatyzm – bez lekarski jest polecany także osobom z reumatyzmem, chorobami zwyrodnieniowymi oraz bólami i zapaleniami stawów. Czarny bez na stawy działa łagodząco i regenerująco, a w dodatku można stosować go również profilaktycznie. W tym wypadku sprawdzi się zarówno spożywanie bzu, jak i stosowanie okładów. Doskonałe są także masaże z wykorzystaniem oleju z kwiatów.

Co ciekawe, zupełnie bez obaw można stosować czarny bez, będąc w ciąży. Roślina wzmocni organizm przyszłej mamy i pozwoli uporać się z różnymi drobnymi dolegliwościami, redukując do minimum konieczność zażywania leków.

Wszechstronne wykorzystanie czarnego bzu

Bez apteczny można stosować na wiele sposobów. Można pić napar z kwiatów, przyrządzać soki i dżemy z owoców, używać świeże kwiaty o lekko cytrynowym smaku do sałatek, przygotowywać syrop czy nalewkę. Kwiaty można wykorzystywać w każdej postaci, owoce – tylko po obróbce termicznej, np. jako przetwory, aby zlikwidować obecne w nich toksyczne substancje.

opakowanie cukierków o smaku czarnego bzu

Czarny bez jest też składnikiem wielu gotowych produktów, w tym preparatów aptecznych zawierających ekstrakty z owoców, herbat z kwiatów, a nawet słodyczy. Przykładowo ziołowe cukierki Verbena o smaku czarnego bzu są nie tylko pysznym smakołykiem, ale pozwalają również w łatwy sposób korzystać ze wszystkich właściwości rośliny.

Czarny bez na co dzień można stosować też w celach kosmetycznych, bo działa on oczyszczająco i pielęgnująco. Kąpiele z dodatkiem odwaru z owoców i masaże ciała olejkiem z czarnego bzu pomogą pozbyć się cellulitu. Łagodzące okłady pomogą skórze podrażnionej, zaś parowy zabieg kosmetyczny doskonale oczyści zanieczyszczoną cerę. Ciekawostką jest fakt, że dawniej soku z owoców czarnego bzu używano do farbowania brwi i rzęs.

Czarny bez jest rośliną, która sprawdza się w kosmetyce, w lecznictwie, a do tego jest bardzo ozdobna. Uprawiana w ogrodzie cieszy oczy ciekawie ubarwionymi liśćmi, bogatymi kwiatostanami i gronami owoców. A do tego zapach czarnego bzu odstrasza owady oraz myszy i szczury! Nie ma więc wątpliwości, że warto cieszyć się tą rośliną w każdej postaci.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia. 

Komentarze