6 sposobów na przewlekły katar

Męczy Cię zatkany nos i szukasz czegoś, co skutecznie umożliwi Ci jego udrożnienie? Oto lista sprawdzonych sposobów na katar, które pomogą złagodzić przebieg tej uciążliwej dolegliwości.

Skuteczne sposoby na katar

Ciągły katar może uprzykrzyć życie każdemu, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Zatkany nos utrudnia oddychanie, a zalegająca wydzielina sprawia, że infekcja może się pogarszać. Co zrobić, aby katar przebiegał łagodniej?

  1. Weź gorącą kąpiel

Naturalnym sposobem na zatkany nos jest wzięcie kąpieli. Gorące powietrze pomoże rozrzedzić wydzielinę, a odpoczynek w cieple zbawiennie wpłynie na organizm. Do kąpieli możesz dodać olejku eterycznego, co przyspieszy oczyszczanie nosa.

  • Nawilżaj powietrze

Suche powietrze przyczynia się do suchości nosa. Ważne jest więc, aby w pomieszczeniach utrzymywać odpowiednią wilgotność. Skutecznym sposobem na katar będzie nawilżanie powietrza. Możesz użyć do tego specjalnego urządzenia, ale równie dobrze sprawdzą się mokre ręczniki rozłożone na kaloryferach.

  • Zrób inhalacje

Inhalacje to sprawdzony sposób w domowej walce z katarem. Wykorzystują nie tylko siłę gorącego powietrza, ale też dobroczynne właściwości olejków ziołowych. Aby przygotować inhalacje, na katar wystarczy garnek, gorąca woda, ręcznik i olejek eteryczny lub napar ziołowy.

Pomocne będą zioła, które mają działanie przeciwzapalne, ściągające czy łagodzące, np. tymianek lub szałwia. Kilka kropel olejku sosnowego lub eukaliptusowego może zdziałać cuda. Więcej o inhalacjach i ziołowych sposobach na katar znajdziesz w artykule „Katar – walcz z nim naturalnie!”.

  • Jedz czosnek!

Czosnek znany jest ze swoich właściwości leczniczych i to jeden z najskuteczniejszych pomocników w walce z katarem. Działa przeciwwirusowo, pomaga się rozgrzać i – co najważniejsze – udrożnia drogi oddechowe. Wypicie mleka ze zmiażdżonym czosnkiem i miodem to jeden z naturalnych sposobów na zatkany nos!

  • Śpij wysoko

Jeśli ciągły katar męczy Cię także w nocy, koniecznie przyjrzyj się temu, jak śpisz. Płaska poduszka sprawia, że wydzielina z nosa nie może spłynąć, a zatoki zatykają się coraz bardziej. Zadbaj więc o to, aby głowa podczas snu była uniesiona nieco wyżej niż reszta ciała. Twój nos musi się oczyszczać także w nocy!

  • Stosuj maści

Dobrym pomysłem na szybsze pozbycie się wydzieliny z nosa jest stosowanie maści. Przed snem klatkę piersiową możesz natrzeć maścią kamforową. Działa ona nie tylko rozgrzewająco, ale też pomaga w oddychaniu.

Na podrażniony nos najlepsza będzie maść majerankowa. Posmaruj nią okolice nosa, a pomoże złagodzić stan zapalny. Dodatkowo uszczelni i wzmocni naczynia krwionośne, a także przyspieszy gojenie się podrażnionej śluzówki.

Wspomniany już olejek eukaliptusowy świetnie nadaje się nie tylko do inhalacji na katar, ale też właśnie do nacierania. Zastosowany na klatkę piersiową, rozgrzeje i złagodzi dolegliwości związane z katarem.

Zadaj o siebie od środka

opakowanie cukierkow

Eukaliptus ma wiele pozytywnych właściwości i wspomoże organizm, jeśli będzie stosowany także od wewnątrz. Dlatego warto sięgnąć na przykład po cukierki Verbena, które zawierają wyciągi z eukaliptusa. Polecamy je także dzieciom, które muszą oswoić się ze smakiem tej rośliny, jeśli rodzice zamierzają im podać bazujące na eukaliptusie leki.

PS Eukaliptus często stosowany jest w lekach na kaszel lub zapalenia dróg oddechowych. Więcej o jego zastosowaniu przeczytasz tutaj: Eukaliptus – leczniczy olejek.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia. 

Komentarze