Katar – walcz z nim naturalnie!

Prędzej czy później dopada każdego – uciążliwy, męczący katar. Oczywiście najlepiej zawsze zapobiegać niż leczyć, ale jak sobie pomóc, kiedy zatkany nos nie pozwala normalnie funkcjonować? Wystarczy sięgnąć po naturalne, domowe sposoby.

Często można usłyszeć, że katar nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni. Jednak jeśli zaczniemy działać od razu, kiedy tylko poczujemy się osłabieni i przemęczeni, kataru możemy pozbyć się o wiele szybciej a i jego objawy nie będą dla nas tak dokuczliwe. Warto pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach.

Odpowiednia dieta i nawodnienie

Przy nieżycie górnych dróg oddechowych – bo tak fachowo nazywa się przecież katar – trzeba przede wszystkim pić bardzo dużo płynów, nawet dwa razy więcej niż na co dzień. Dzięki temu zalegająca w nosie i zatokach wydzielina rozrzedza się i o wiele łatwiej i skuteczniej można jej się pozbyć. Ciepłe herbaty z sokiem malinowym lub z czarnego bzu albo mleko z masłem, miodem i czosnkiem też są bardzo wskazane.

Dieta jest również niezwykle ważna. Trzeba bowiem pamiętać o wszystkich produktach zawierających duże ilości witaminy C, która wspomaga organizm w walce z infekcjami. Wbrew ogólnemu przekonaniu to nie cytryna tu pomoże a pietruszka, która jest bombą witaminową. Nawet jeśli nie przepadamy za czosnkiem, to warto dodawać go nie tylko do ciepłego mleka, ale jeść go na surowo, np. jako dodatek do kanapek, bo dzięki jego właściwościom antybakteryjnym możemy uchronić się przed rozwinięciem się kataru w coś poważniejszego. Pamiętajmy również o gorącym rosole i… kaszy jaglanej, która świetnie rozgrzewa i ma właściwości osuszające, więc może skrócić czas trwania kataru nawet o 2 dni!

Masz katar? Sięgnij po zioła i naturalne produkty

Nasze prababcie i babcie nie biegały z katarem do lekarza. Po pierwsze nie było o to wcale tak łatwo, a po drugie same znały naturalne sposoby, jak się kataru pozbyć. Z powodzeniem stosuje się je też dzisiaj. Przecież prawie w każdym domu znaleźć można majeranek, tymianek albo szałwię i rumianek, które w leczeniu objawów kataru sprawdzają się najlepiej. Jak więc stosować zioła i inne naturalne produkty, aby zwalczyć katar?

Inhalacje

Wystarczy przygotować wcześniej napar z ziół, a następnie dolać go do wrzącej wody. Szybszym sposobem jest wsypanie paru łyżeczek ziół do wrzącej wody i gotowanie jeszcze przez kilka sekund. Taką mieszankę trzeba lekko przestudzić, aby nie poparzyć się przy inhalacji, a potem tylko ręcznik na głowę i wdychamy głęboko unoszącą się, zdrową parę. Rumianek i szałwia mają działanie odkażające i pomagają obkurczyć śluzówkę nosa, dzięki czemu udrożnią nos. Majeranek i tymianek rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu o wiele łatwiej oczyścić nos.

Napary

Są niezwykle ważne nie tylko przy leczeniu objawów kataru, ale jako środek profilaktyczny – zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy powietrze w pomieszczeniach jest bardzo przesuszone i to właśnie jest najczęstszą przyczyną infekcji. Napary świetnie się do tego nadają, ale tylko takie w dużych garnkach. Po pierwsze duża ilość gorącej, parującej wody w sypialni bardzo podniesie wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Po drugie oddychamy powietrzem przesyconym ziołami, które pomagają udrożnić nos i spokojnie spać. Po trzecie zapach jest nieziemski – przy odpowiedniej mieszance ziół w pokoju pachnie jak w lesie!

Herbaty, olejki, maści

Jeśli ktoś lubi herbaty ziołowe to cudownie się składa, bo przy katarze wręcz wskazana jest herbata z majeranku, która pita regularnie parę dni skutecznie zwalczy infekcję. Warto przygotować sobie również raz dziennie filiżankę herbaty z czystka – często można usłyszeć, że przy kuracji czystkiem kataru można pozbyć się już po 4 dniach.

Nie zapominamy o olejkach eterycznych. Eukaliptusowy i pichtowy skutecznie udrożnią zatkany nos. Można przygotować z nimi inhalacje i napary, ale jeszcze lepiej skropić nimi pościel albo pidżamę. Natomiast na podrażnioną skórę wokół nosa zalecana jest maść witaminowa albo majerankowa, która ukoi i nawilży przesuszony naskórek, a przy tym jej zapach pomoże oddychać nam pełną piersią.

A jakie naturalne sposoby na katar Wy stosujecie? 🙂

 

Redakcja Zakątka Verbeny

Komentarze