Zdrowe tłuszcze w diecie

Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. My się pod tym podpisujemy, dlatego staramy się podpowiadać Wam, jak dbać o siebie, o swoją dietę i po jakie produkty sięgać. Tym razem na warsztat bierzemy temat dobrych olejów i tłuszczów. Najzdrowsze oleje jadalne zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe i są niezwykle bogate w witaminę E, która jest nazywana witaminą młodości. Zdrowe tłuszcze powinny być niezbędnym elementem naszej diety.

Różnica między tłuszczami roślinnymi a zwierzęcymi

W zdrowej diecie każdego człowieka powinny znaleźć się różne tłuszcze: roślinne i zwierzęce. Tych drugich jednak powinna być zdecydowanie mniejsza ilość. Zwierzęce tłuszcze to smalec, słonina czy łój. To także masło, które jednak w umiarkowanych ilościach polecane jest dzieciom i kobietom w ciąży. Produkty te zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, a one nie są niezbędnymi składnikami pożywienia. Organizm potrafi bowiem wytworzyć je sam. Dlatego właśnie, gdy jemy zbyt dużo tłustego mięsa lub nabiału, rośnie poziom złej frakcji cholesterolu w naszej krwi. A to krótka droga do otyłości, chorób wątroby, cukrzycy i miażdżycy.

Tutaj widać przewagę kwasów tłuszczowych nienasyconych, które są w olejach i oliwach roślinnych. Nie bez przyczyny nazywa się je NNKT, czyli niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Nie jesteśmy w stanie wytworzyć ich samodzielnie, dlatego muszą być regularnie dostarczane z zewnątrz. Są bowiem niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ich niedobory powodują skutki groźne dla zdrowia.

Po co nam nienasycone kwasy tłuszczowe?

Najprościej mówiąc – dla zdrowia. Brak kwasów nienasyconych w diecie może być przyczyną reakcji zapalnych organizmu, zahamowań wzrostu dzieci, zwiększoną wrażliwość na zachorowania. U wielu dorosłych może pojawić się nadmierna kruchość naczyń włosowatych, zachwianie gospodarki cholesterolowej oraz zaburzenia czynności wielu tkanek i narządów. Ze spożywania nienasyconych kwasów tłuszczowych płynie wiele zalet dla naszego zdrowia. Przede wszystkim wspomagają funkcjonowanie wielu narządów. Poprawiają wzrok, wzmacniają kości, są świetne na alergie i budowanie odporności, wspomagają pracę serca. Są niezwykle ważne w czasie ciąży – zarówno dla matki, jak i dziecka. Wielu uważa, że mogą również uchronić przed nowotworami.

Gdzie znajdziemy nienasycone kwasy tłuszczowe?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy uściślić, że NNKT to głównie kwasy Omega-3, ale także Omega-6. Wiele z Was już w tym momencie wie, po jakie produkty sięgać, aby nie zabrakło w Waszej diecie tych cennych składników, prawda? Kwasy Omega-3 znajdują się przede wszystkim w rybach, migdałach, orzechach włoskich i olejach roślinnych. Cennym źródłem, zarówno Omega-3, jak i Omega-6, są… margaryny miękkie. Oczywiście należy po nie sięgać z umiarem i pamiętać, że NNKT ulegną zniszczeniu pod wpływem temperatury. Dlatego kwasy Omega-3 i Omega-6 przyjmuje się na zimno. Dlatego polecamy oleje i oliwy.

Oleje i oliwy – zdrowe tłuszcze

Właściwie każdy olej roślinny będzie cennym, zdrowym składnikiem diety. Te najzdrowsze to np. olej sojowy, z pestek dyni lub z orzechów włoskich bo są niezwykle bogate w kwasy Omega-3 i Omega-6. To także mało znany, ale z bardzo dobrymi proporcjami Omega-3 i Omega-6 olej z zarodków pszennych. Z dużą ilością witaminy E olej z pestek winogron, a także bardzo zdrowy olej lniany, z awokado, olej rzepakowy oraz niezastąpiona oliwa z oliwek.

Wszystkie wymienione powyżej są zdrowe, ale nie wszystkie będą nadawać się do smażenia. Najlepszy z zestawu powyżej będzie do tego olej rzepakowy, a także oliwa z oliwek. Ważne jednak, aby temperatura smażenia na niej nie przekraczała 170 stopni Celsjusza (nie utraci swoich właściwości). Pozostałe oleje, ale również oliwa świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek. Najlepszym wyborem będzie oczywiście zakup olejów tłoczonych na zimno – należy wtedy przechowywać je w lodówce i nie wystawiać na działanie promieni słonecznych.

Jeśli jednak to dla Was zbyt skomplikowane, albo ciężko Wam sięgać po oleje roślinne, to zawsze możecie sięgnąć po… nasze ciasteczka z rokitnikiem i kawałkami pomarańczy 🙂 Zawierają kwasy typu Omega-3, które przyczynią się do prawidłowego funkcjonowania mózgu i serca oraz prawidłowego widzenia. A do tego są niezwykle chrupiące, aromatyczne i smaczne 🙂

Redakcja Zakątka Verbeny

Komentarze