Ziołowe sposoby na problemy ze snem

Bezsenność to problem, który dotyka wiele osób- zarówno dorosłych jak i dzieci. Jest to poważny problem ponieważ sen jest bardzo ważny dla zdrowia, a jego zaburzenia występujące przez dłuższy czas mogą prowadzić do poważnych chorób. Po ciężkim dniu organizm musi mieć szansę na zregenerowanie się podczas snu, jeśli nie możemy zasnąć lub budzimy się w nocy, rano gorzej się czujemy, nie możemy się skoncentrować. Po jakimś czasie pojawiają się problemy z odpornością, pogarsza się wygląd skóry oraz kondycja fizyczna.

O ile problemy ze snem nie wynikają z choroby (np. depresji, nerwicy, chorób reumatycznych) możemy z nią walczyć domowymi sposobami za pomocą ziół. Zioła działają w łagodny sposób i są zwykle bezpieczne w stosowaniu. Jeśli problemy ze snem również i Was dotyczą poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych i skutecznych domowych sposobów na sen:

– napar z szyszek chmielu to doskonały sposób na problemy ze snem. Chmiel kojarzy nam się głównie z piwem, jednak te niepozorne zielone szyszki to bardzo cenny surowiec zielarski. Szyszki chmielu są składnikiem wielu mieszanek ziołowych i preparatów ułatwiających zasypianie. Działają uspakajająco, nasennie a także przeciw lękowo. Napar z szyszek należy przygotować co najmniej dwie godziny przed snem – łyżkę surowca trzeba zalać szklanką wrzącej wody, następnie odstawić pod przykryciem na około 20-30 minut.

– herbatka z melisy, lipy czy rumianku to proste i bezpieczne sposoby na problemy ze snem. Napary działają uspokajająco, przeciwbólowo, łagodzą napięcie nerwowe. Będą również doskonałym sposobem na problemy ze snem u najmłodszych, surowce są bowiem bezpieczne w stawaniu i można je podawać dzieciom. Napary z melisy, rumianku i lipy stosowane razem lub oddzielnie będą też doskonałą herbatką podczas choroby. Ułatwiają zasypianie dodatkowo łagodząc gorączkę, kaszel i bóle.

– lawenda może być stosowana zarówno w postaci naparu z kwiatów lub olejku eterycznego. Działa nasennie, rozluźniająco i uspokajająco, polecana jest w stanach lękowych, nerwicach, bezsenności a także kobietom do stosowania podczas napięcia przedmiesiączkowego oraz w czasie menopauzy. Herbatkę z lawendy przygotowujemy z łyżeczki suszonych kwiatów, parzymy koniecznie pod przykryciem około 10-15 minut. Olejek eteryczny można stosować do przygotowania inhalacji lub relaksującej kąpieli. Można również przygotować woreczek z suszonymi kwiatami lawendy i położyć na poduszce lub ustawić naczynie z ciepłą wodąi dodatkiem kilku kropli olejku lawendowego na kaloryferze.

– kozłek lekarski czyli popularna waleriana o bardzo popularny i skuteczny sposób na walkę z zaburzeniami snu. Kozłek działa uspokajająco i nasennie tylko dużych dawkach, należy więc go stosować w postaci kropel walerianowych lub nalewki.

Pamiętajmy, że zioła są skutecznym i bezpiecznym sposobem na rozwiązanie problemów z bezsennością, zanim sięgniemy po leki syntetyczne, zwłaszcza te dostępne bez recepty warto spróbować naturalnych sposobów i skorzystać z dobroczynnych właściwości ziół, zwłaszcza, że natura daje nam wiele możliwości. Zioła zwykle nie powodują występowania skutków ubocznych i nie uzależniają a ich skuteczność jest porównywalna z niektórymi lekami nasennymi. Jeśli jednak problemy ze snem nie ustępują lub nasilają się powinnyśmy udać się do lekarza, który ustali przyczynę bezsenności.

Autor: Agata Groma z Herbal Leaf

Komentarze