Jak samodzielnie wyhodować melisę, nawet jeśli nie masz ogródka?

liście świeżej melisy

Znana z właściwości uspokajających melisa to roślina, którą z powodzeniem można uprawiać zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Świetnie poradzi sobie także posadzona w ogrodzie lub w doniczce, o ile zadbamy o podstawowe zasady uprawy.

Melisa w doniczce

Uprawa melisy w domu to doskonały sposób na to, by zawsze mieć dostęp do świeżych liści tej leczniczej rośliny. Chcąc uprawiać ją w doniczce, trzeba kupić nasiona lub gotową do przesadzenia sadzonkę. Zalecana głębokość siewu w doniczce to mniej więcej 2 centymetry. Optymalnymi warunkami do kiełkowania będzie wysoka wilgotność powietrza i temperatura około 20°C. Do uprawy melisy najlepiej sprawdzi się gleba wapniowa z dużą zawartością próchnicy.

Jak pielęgnować melisę?

Doniczkę najlepiej postawić w nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu roślina wytworzy więcej olejków eterycznych i będzie miała intensywniejszy aromat. Melisa lubi też wilgoć, dlatego powinna być podlewana codziennie. Warto zadbać, by jej podłoże było stale wilgotne. Nie można przesuszyć ziemi, ale jednocześnie należy unikać przelania, bo melisa nie może stać w wodzie. Dlatego dobrze sprawdzi się warstwa drobnego żwiru na dnie doniczki, która pozwoli odprowadzić nadmiar wody.

Melisa w doniczce powinna być nawożona dwa razy w roku, a także regularnie przycinana. Dzięki temu zapewnisz roślinie prawidłowy wzrost młodych liści oraz doskonały wygląd rośliny. To szczególnie ważne, bo świeże i młode odrosty mają w sobie najwięcej substancji zdrowotnych.

Melisa na zewnątrz

Uprawa melisy na zewnątrz także nie jest trudna. Najlepiej wybrać dla niej miejsce, które będzie ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. W chłodniejszym, zacienionym terenie również sobie poradzi, ale będzie miała mniej intensywny aromat. Jak zatem zabrać się do hodowania melisy?

Można uprawiać ją z rozsady, sadząc w maju lub siać nasiona bezpośrednio do gruntu w marcu. Koniecznie trzeba zadbać o zapewnienie żyznej, wilgotnej, dobrze spulchnionej gleby, bogatej w wapń. Aby roślina przetrwała zimę, warto jesienią obłożyć krzaczki kompostem. To ochroni je przed mrozem i jednocześnie zapewni odpowiedni dla nich nawóz. W ten sposób roślina spokojnie przetrwa dwa, a nawet trzy lata.

Przeczytaj również: Jak sadzić różne rodzaje ziół?

Bogactwo właściwości leczniczych

Dlaczego warto hodować melisę w domu lub ogrodzie? Bo roślina nie bez przyczyny nazywana jest eliksirem życia. Jej właściwości lecznicze pomagają radzić sobie z nadpobudliwością, drażliwością i bezsennością. Ale to nie wszystko, bo roślina ułatwia trawienie, przynosi ukojenie w bólach głowy oraz migrenach, a także poprawia pamięć i koncentrację. Co więcej, melisa – ze względu na właściwości przeciwbakteryjne – znajdujezastosowanie jako antidotum w stanach zapalnych jamy ustnej. Doskonale sprawdzi się również jako sposób na mdłości u kobiet w ciąży.

Melisa w kuchni

opakowanie cukierków o smaku melisy

Melisa to jednak nie tylko ziołowe herbatki i napary – roślina ta znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Dzięki charakterystycznemu, orzeźwiającemu aromatowi stanowi idealny dodatek do napojów, zup, sosów, sałatek owocowych i warzywnych, a nawet do farszów, dań rybnych oraz mięsnych. Roślina doskonale współgra również z innymi przyprawami, takimi jak: tymianek, rozmaryn i pieprz. Z melisy i jej działania można cieszyć się, jedząc także gotowe produkty, jak ziołowe cukierki marki Verbena. W ten sposób zapewniamy sobie dostęp do smacznych i wartościowych słodyczy.

Kiedy nie stosować melisy?

Nie ma większych przeciwskazań do stosowania melisy u osób zdrowych. Lecz podobnie jak w przypadku leków, roślina ta nie powinna być łączona z żadnymi specyfikami farmaceutycznymi. Warto również pamiętać, że melisa wpływa na czynność tarczycy, dlatego osoby, które przyjmują leki, nie powinny stosować jej bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia. 

Komentarze