Olejek lawendowy – jak zrobić i na co pomaga?

buteleczka z olejkiem lawendowym

Lawenda zachwyca swoim wyglądem i zapachem, a liczba jej zalet oraz możliwych zastosowań praktycznie nie ma końca. Przekonaj się o jej pozytywnych właściwościach dzięki olejkowi lawendowemu. Podpowiadamy, w jaki sposób wykorzystywać jego bogactwo na co dzień.

Jak zrobić olejek lawendowy w domowym zaciszu?

Olejek lawendowy, który można kupić w sklepie, otrzymuje się w wyniku procesu destylacji. Ale jak zrobić taki olejek w domu? To wcale nie jest trudne! Możesz przygotować go z suszonej lub świeżej lawendy. Potrzebny będzie też dowolny olej bazowy – np. olej słonecznikowy, migdałowy lub oliwa z oliwek.

Olejek lawendowy w siedmiu prostych krokach:

  1. Wyparz mały słoiczek (ok. 200 ml).
  2. Suszoną lawendę pokrusz do słoiczka. Jeśli używasz świeżej rośliny, przed włożeniem do naczynia posiekaj ją, aby wydobyć więcej aromatu.
  3. Podgrzej w garnuszku taką ilość oleju bazowego, aby przykryła umieszczoną w słoiczku lawendę.
  4. Ciepłym olejem zalej lawendę.
  5. Szczelnie zakręć słoik i odstaw na kilka tygodni w nasłonecznione miejsce.
  6. Po upływie tego czasu przelej zawartość słoiczka przez gazę lub filtr do kawy.
  7. Przefiltrowany olejek przelej do ciemnej buteleczki lub słoiczka… i gotowe!

Zastosowanie olejku lawendowego w kosmetyce

Wiesz już, jak zrobić olejek lawendowy. A jak wykorzystać przygotowaną miksturę na przykład w pielęgnacji?

Olejek lawendowy będzie odpowiedni do każdego typu cery. Skóra dojrzała doceni jego właściwości przeciwstarzeniowe i ochronne. Dużą pomocą może okazać się też w walce z trądzikiem. Lawenda ma bowiem działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Zastosowanie olejku wpłynie na skórę łagodząco i pomoże wyregulować pracę gruczołów łojowych.

Na co jeszcze pozytywnie wpłynie olejek lawendowy? Na skórę całego ciała! Możesz dodać go do relaksującej kąpieli lub wykorzystać do masażu. Warto przy tym wspomnieć, że lawenda, poprawiając krążenie krwi, pomoże w walce z cellulitem i ujędrni skórę.

Olejek lawendowy w codziennym użyciu

Olejek lawendowy można stosować nie tylko wkosmetyce. Wiele osób błędnie kojarzy go wyłącznie jako sojusznika w walce z molami, a to przecież tylko jedno z wielu jego zastosowań! Na co jeszcze pomoże olejek lawendowy?

Jeśli skropisz pościel lub zasłony w sypialni odrobiną olejku, na pewno docenisz jego odprężającą moc. W tym celu możesz użyć również kominka do aromaterapii, który sprawi, że zapach lawendy rozniesie się po całym pomieszczeniu. Borykasz się z bezsennością? Lawenda to jeden z najbardziej skutecznych ziołowych sposobów na sen. Kilka kropel olejku ukoi nerwy i pozwoli spokojnie usnąć.

Olejek lawendowy wspomoże też leczenie chorób dróg oddechowych. Wdychanie lawendy złagodzi stany zapalne i udrożni np. zatkany nos. A jeśli dopadnie Cię ból głowy lub migrena, natrzyj kroplą olejku skronie i delikatnie pomasuj to miejsce. Po chwili poczujesz ulgę.

Lawenda wspomoże także od wewnątrz

paczka cukierków o smaku lawendy

Pomysłów na lawendę jest wiele. Warto jednak pamiętać, że dbać o siebie należy nie tylko od zewnątrz! Jak zatem przemycić lawendę do swojej diety? Jedną ze smacznych (i zdrowych!) możliwości są cukierki marki Verbena, w których zamknięto przyjemne połączenie uspokajającej lawendy i słodkiej borówki. Inspirowane naturą słodycze są orzeźwiające, dzięki czemu posmakują nawet najbardziej wybrednym smakoszom. 

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia. 

Komentarze