Ocalić pszczoły – Lawendowy Zakątek w Krakowie

Coraz częściej i coraz głośniej mówi się o tym, że pszczołom grozi wyginięcie. A przecież są one jednym z podstawowych elementów ekosystemu. Brak pszczół i innych owadów zapylających może poważnie nim zachwiać. Nie bez powodu więc pszczoły w wielu krajach są wpisywane na listy gatunków zagrożonych.

Największe zagrożenie

Aktywiści alarmują, że tylko w Polsce zagrożonych wyginięciem jest ponad 450 gatunków pszczół. Niestety największym problemem w tej kwestii jest nieroztropne i nadmierne używanie pestycydów i chemii w produkcji rolnej. Innym znaczącym zagrożeniem dla pszczół są również roztocza Varroa, z którymi pszczelarze w dalszym ciągu nie potrafią sobie skutecznie poradzić.

Każdy może pomóc

Na nie wszystko mamy wpływ, ale jest całe mnóstwo możliwości, bo pomóc pszczołom. Każdy może zrobić coś, co przyczyni się do ocalenia pszczół i innych owadów zapylających. We własnych ogrodach można tworzyć małe domki dla pożytecznych żyjątek i obsadzać każdy kawałek ziemi miododajnymi roślinami. Nie tylko pięknie wyglądają, ale przyciągają pszczoły. Nieważne czy rośliny mamy w donicach na balkonie, czy na dużej powierzchni w ogrodzie. Pamiętajmy, że pszczoła w poszukiwaniu pożywienia może pokonać dystanse jedynie do 5 km – dlatego tych roślin i kwiatów powinno być jak najwięcej.

Akcje dla pszczół – nasz Lawendowy Zakątek

Jest wiele ciekawych akcji społecznych, których głównym celem jest walka o ocalenie pszczół. Jednak najbardziej cieszą chyba te czasem pozornie niewielkie działania osób, którym również zależy na tych owadach. Dlatego można zauważyć, że w dużych miastach powstają ekohotele dla pszczół, a na dachach budynków ogrody z roślinami miododajnymi.

My też chcieliśmy przyłączyć się do ratowania pszczół. Dlatego jesteśmy bardzo szczęśliwi, że z pomocą Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, udało nam się stworzyć Lawendowy Zakątek. Na skrzyżowaniu ul. Prądnickiej i al. Słowackiego w trosce o zieloną przestrzeń miasta posadziliśmy 200 krzewinek lawendy, która jest jedną z bardziej miododajnych roślin. Fioletowe mini pole w środku wielkiego miasta będzie teraz cieszyło oczy przechodniów i roztaczało cudowny zapach.

W trakcie akcji sadzenia roślinek mieszkańców Krakowa częstowaliśmy także naszymi cukierkami o smaku lawendy z borówkami 🙂 

Jak Wam się podoba taki sposób na pomoc pszczołom? I czy udało Wam się spróbować już naszych nowych cukierków? 🙂 

Redakcja Zakątka Verbeny

Komentarze