Problemy z zatkanym nosem i zatokami? Odkryj właściwości lecznicze pinii

Szacuje się, że 3 do 4 infekcji rocznie u dorosłej osoby nie powinny budzić niepokoju. W przypadku dzieci liczba ta może wzrosnąć nawet do 10 zachorowań, z uwagi na niewykształcony w pełni układ immunologiczny. Warto zatem wiedzieć, jak radzić sobie z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, takimi jak zatkany nos, zapalenia gardła, katar czy suchy kaszel. Z pewnością ulgę w tego typu dolegliwościach przyniesie olejek eteryczny pozyskiwany z sosny pinii. Jakie ma właściwości i jak go stosować?

Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych – jak sobie z nimi radzić?

Nie ma wątpliwości, że w okresie zimowym jesteśmy narażeni na różne wirusy, które powodują zwykle nieżyt nosa, a także stany zapalne gardła i zatok. Niektóre osoby są jednak szczególnie podatne na ich przenikanie, w konsekwencji czego skarżą się na objawy przeziębienia nawet kilka razy w roku. W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, których przyczyną może być m.in. alergia, miejscowe ogniska zakażenia czy przewlekłe stany zapalne. Zamiast za każdym razem sięgać po antybiotyk, warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. Z kolei do uśmierzenia dokuczliwych objawów możemy wykorzystać naturalne sposoby, takie jak olejek sosnowy.

Zastosowanie lecznicze pinii

Łagodnie pobudzający, świeży leśny zapach to nie jedyna zaleta pinii. Właściwości tej rośliny doceniane były już w czasach starożytnego Rzymu, gdzie stanowiła ona symbol wieczności i nieśmiertelności. Współcześnie wiemy, że pinia charakteryzuje się działaniem antyseptycznym, bakteriobójczym, przeciwzakaźnym i wykrztuśnym. Nierzadko stanowi również składnik rozmaitych maści przeciwbólowych i rozgrzewających. Przede wszystkim jednak odmiana ta wykorzystywana jest do łagodzenia dolegliwości układu oddechowego, zwłaszcza infekcji górnych dróg oddechowych oraz problemów z oskrzelami. Co ciekawe, aromatyczny zapach pinii może przynieść również ulgę w przypadku chronicznego zmęczenia i nerwobólów.

Z uwagi na swoje właściwości odmiana ta znajduje zastosowanie głównie w przypadku takich objawów jak: zatkany nos, zapalenie zatok, katar, suchy kaszel (z zalegającą w oskrzelach wydzieliną, która znacznie utrudnia oddychanie). Oczywiście w tym celu konieczne jest wykorzystanie wysokiej jakości olejku eterycznego na bazie tej rośliny.

Naturalny olejek z pinii

Olejki eteryczne znajdują szerokie zastosowanie w łagodzeniu licznych dolegliwości, dlatego tak chętnie wykorzystywane są w ramach medycyny naturalnej. Pozyskiwane są one również z rozmaitych gatunków sosny, w tym pinii. Przed zakupem warto jednak zorientować się, czy oferowany produkt jest w 100% naturalny i rzeczywiście powstał na bazie omawianej odmiany. Wówczas mamy pewność, że olejek działa antyseptycznie, a co ważniejsze łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Aby jednak tak się stało, konieczne jest właściwe stosowanie preparatu np. w ramach inhalacji, masażu czy rozgrzewającej kąpieli.

Jak stosować olejek sosnowy w trakcie infekcji?

Jeśli akurat borykamy się z infekcją górnych dróg oddechowych, z pewnością dobrym rozwiązaniem okaże się domowa inhalacja. Nie zaleca się jej w przypadku osób, które cierpią na problemy z krążeniem bądź chorują na gruźlicę lub astmę. Jeśli nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, wystarczy, że nalejemy do miski gorącą wodę, a następnie dodamy kilka kropel olejku sosnowego. W kolejnym kroku musimy nakryć głowę ręcznikiem i wdychać ciepłe opary przez około 15-30 min. Inhalacja pozwoli pozbyć się problemów z zatkanym nosem, podrażnionymi błonami, a tym samym przywróci nam możliwość swobodnego oddychania.

Innym sposobem na wykorzystanie olejku piniowego w zwalczaniu przeziębienia, jest dodanie kilku kropel preparatu do wanny z gorącą wodą, a następnie zażycie długiej kąpieli. Z uwagi na jego właściwości przeciwbólowe i rozgrzewające, po kilkunastu minutach odczujemy dobroczynne działanie takiego zabiegu. Olejek sosnowy można również wykorzystać do masażu, mieszając go w tym celu z oliwką czy balsamem. Takie działanie zalecane jest w przypadku bólów mięśni, które towarzyszą zwykle przeziębieniu, lub też pojawiają się w wyniku reumatyzmu czy zmęczenia.

Pinia to sprawdzone remedium na infekcje wirusowe, na które narażeni jesteśmy nie tylko zimą. Warto więc pamiętać o jej właściwościach przez cały rok, sięgając w tym celu  po cukierki marki Verbena. Posiadają one bowiem w swoim składzie naturalne olejki eteryczne z pinii i eukaliptusa,  charakteryzujące się przez to wyjątkowym smakiem i aromatem. Dodatkowo okażą się wsparciem we wzmacnianiu naszej odporności, dzięki wysokiej zawartości witaminy C.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Komentarze