Naturalne sposoby na wzmocnienia serca i układu krążenia

W ostatnich latach wzrasta zachorowalność na choroby układu krążenia i serca, pomimo rozwoju medycyny i technik diagnostycznych. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niezdrowy styl życia, nadmiar stresu, czy też zwlekanie z wykonaniem odpowiednich badań. Współcześnie warto więc zawczasu zadbać o właściwą profilaktykę chorób serca i krążenia, wykorzystując w tym celu naturalne sposoby. Z tego powodu w naszej spiżarni nie powinno zabraknąć preparatów na bazie głogu.

Profilaktyka chorób serca i krążenia

Jak pokazują rozmaite badania i statystyki, niemal połowa zgonów spowodowana jest chorobami sercowo-naczyniowymi. Co istotne, ich występowanie nie wynika tylko z czynników genetycznych, ale i ze stylu życia. Składają się na niego m.in.: brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta (mała ilość warzyw i nadmiar tłuszczów nasyconych), częste spożywania alkoholu, palenie tytoniu, a także chroniczne odczuwanie stresu. Nie bez powodu omawiane dolegliwości zaliczane są więc do chorób cywilizacyjnych.

Ważna jest zatem odpowiednia profilaktyka, która zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń serca i układu krążenia. Poza wdrożeniem odpowiednich nawyków żywieniowych, regularną dawką ruchu i regulacją poziomu stresu, dobrze jest stosować naturalne preparaty o zdrowotnych właściwościach. Doskonałym tego przykładem jest głóg, który od wieków wykorzystywany jest w leczeniu omawianych chorób.

Właściwości zdrowotne głogu

Już starożytni Grecy doceniali właściwości głogu, uznając go za symbol nadziei. Z kolei Celtowie wykorzystywali go przy leczeniu “złamanego serca”, choć w rzeczywistości nie zdawali sobie sprawy, że roślina ta rzeczywiście wspiera funkcjonowanie układu krążenia. Obecnie wiadomo, że zarówno kwiatostan, liście, jak i owoce głogu są źródłem cennych witamin i  mikroelementów np. potasu, wapnia, magnezu i fosforu. Co istotne, roślina ta zawiera duże ilości  flawonoidów i procyjanidynów. Pierwsze z nich działają rozkurczowo na naczynia krwionośne, z kolei drugie obniżają ciśnienie tętnicze i wspomagają pracę mięśnia sercowego. 

Głóg wykazuje wszechstronne działanie na układ krążenia, dlatego wykorzystywany jest w profilaktyce wielu dolegliwości m.in. niewydolności serca, chorobie wieńcowej, nadciśnienia, miażdżycy i dusznicy bolesnej. Warto również dodać, że roślina ta redukuje stany napięcia nerwowego, zmniejsza drażliwość i ułatwia zasypianie, co jest istotne w sytuacji wzmożonego stresu. Do najważniejszych właściwości głogu należą jednak:

  • zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego,
  • obniżenie ciśnienia,
  • zmniejszenie stężenia cholesterolu LDL i triglicerydów we krwi.

Głóg – stosowanie

Stosowanie przetworów i preparatów na bazie głogu pozwoli nam zadbać o pracę naszego serca i funkcjonowanie układu krążenia. Dobrym pomysłem jest spożywanie aromatycznych naparów i herbat, do przygotowania których można wykorzystać świeżo zebrane owoce lub suszone części rośliny. Głóg może okazać się także przepysznym składnikiem domowych dżemów, sosów i soków.

Jeśli nie mamy czasu na samodzielne przygotowanie przetworów, warto mieć pod ręką cukierki od marki Verbena. W ofercie nie zabrakło tych o smaku głogu, które powstały przy użyciu starannie wyselekcjonowanych surowców. W ich składzie znajdziemy naturalne ekstrakty z omawianej rośliny, a także dużą ilość witaminy C, która pozwoli nam zadbać o odporność przez cały rok.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Komentarze