5 cennych właściwości borówki amerykańskiej

Owoce borówki amerykańskiej słyną nie tylko ze swojego słodkiego smaku, ale i korzystnego wpływu na organizm. Za sprawą wysokiej zawartości witamin i składników mineralnych te ciemnoniebieskie jagody zyskały miano “superfood”. Co istotne, spośród wszystkich owoców i warzyw to właśnie borówka amerykańska posiada najwięcej antyoksydantów, które chronią nasze komórki przed wolnymi rodnikami. Bogactwo składników odżywczych i przeciwutleniaczy sprawia, że jagody odznaczają się wyjątkowymi walorami zdrowotnymi. Poniżej prezentujemy pięć wybranych właściwości borówki amerykańskiej.

Poprawa wzroku

O włączeniu borówek amerykańskich do swojej diety powinny pomyśleć osoby, które narażone są na rozmaite choroby oczu lub spędzają wiele godzin przed ekranem komputera. Zawarte w mięsistych jagodach antocyjany wykazują działanie regeneracyjne, z kolei obecność antyoksydantów, w tym zwłaszcza witaminy A, przeciwdziała wolnym rodnikom uszkadzającym wzrok.

Co ciekawe, w czasie II wojny światowej brytyjscy piloci RAF-u spożywali dużą ilość tych owoców, aby cieszyć się lepszym widzeniem po zmroku. Zawarte w borówkach substancje wpływają bowiem korzystnie na działanie fotoreceptorów, a ponadto poprawiają ukrwienie tęczówki oraz usprawniają mikrokrążenie w obrębie całej gałki ocznej. Nic zatem dziwnego, że jagody borówki amerykańskiej wykorzystywane są do wspomagania leczenia rozmaitych dolegliwości, m.in. chorób siatkówki, zaćmy, jaskry, nocnej ślepoty czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Redukcja stanów zapalnych i infekcji

W okresie letnim wiele kobiet boryka się z przewlekłym zapaleniem pęcherza. Najczęstszym sposobem przeciwdziałania infekcjom układu moczowego jest sok z żurawiny. Jak się jednak okazuje, ulgę w tego typu dolegliwościach mogą również przynieść borówki amerykańskie. Zawarte w owocach substancje prowadzą do redukcji stanów zapalnych, a także zapobiegają nadmiernemu namnażaniu się bakterii w układzie moczowym.

Kondycja skóry

Szara, przesuszona i pozbawiona blasku skóra może być następstwem wielu czynników, m.in. mroźnej zimy, nieodpowiedniej diety czy spadku aktywności fizycznej. Sprawdzonym remedium na tego typu problemy okaże się domowy peeling lub maseczka na bazie borówek amerykańskich. Ich jagody znane są z dobroczynnego wpływu na kondycję skóry, ponieważ widocznie zwiększają jej elastyczność, a także przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek. Co więcej, zawarte w borówkach substancje wykazują działanie detoksykujące, dzięki czemu skutecznie oczyszczają twarz z nagromadzających się w ciągu dnia zanieczyszczeń. W efekcie skóra staje się odpowiednio wygładzona, jędrna i pełna witalności.

Przeciwdziałanie chorobom serca

Wśród właściwości borówek amerykańskich nie można również pominąć ich wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Owoce te stanowią bowiem źródła fitoestrogenów oraz błonnika, które skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu, a jednocześnie wpływają na podwyższenie dobrego cholesterolu. Regularne spożywanie borówek prowadzi zatem do usprawnienia krążenia w naszym organizmie, a także do spowolnienia procesów miażdżycowych. W rezultacie stanowią one doskonały wybór dla osób, które zmagają się z wysokim ryzykiem chorób serca. Warto jednak pamiętać, że zawarta w owocach witamina K może zwiększać krzepnięcie krwi. Dlatego osoby, które zażywają rozmaite leki rozrzedzające, powinny skonsultować dopuszczalną ilość spożywanych owoców ze specjalistą.

Korzystny wpływ na układ nerwowy

Włączenie borówek amerykańskich do diety może przynieść szereg korzyści dla naszego układu nerwowego. Przede wszystkim wykazują one działania uspokajające i antydepresyjne, dzięki czemu okażą się idealną przekąską w sytuacjach ostrego i przewlekłego stresu. Ponadto, te ciemnoniebieskie jagody są skutecznym sprzymierzeńcem w walce z bezsennością o podłożu nerwowym. Borówki przyniosą nie tylko potrzebne ukojenie, ale zarazem wpłyną korzystnie na naszą pamięć. Z licznych badań wynika, że dzięki wysokiej zawartości flawonoidów, owoce te usprawniają zdolność do magazynowania i odtwarzania informacji. Dodatkowo borówki przeciwdziałają powstawaniu stresu oksydacyjnego, który przyśpiesza procesy starzenia się mózgu, a tym samym prowadzi do pogorszenia zdolności poznawczych.

Istnieje wiele argumentów przemawiających za włączeniem borówek amerykańskich do swojej diety. Niestety, sezon na te przepyszne, a zarazem drogocenne owoce kończy się zwykle wraz z pożegnaniem lata. Warto więc sięgnąć po produkty, których skład został wzbogacony o naturalne ekstrakty lub kawałki suszonych jagód.

Doskonałym wyborem są zbożowe ciasteczka oraz cukierki marki Verbena, w których borówka połączona została z aromatyczną lawendą.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Komentarze