Naturalne sposoby na łagodzenie bólów mięśni i stawów

Wyczerpujący trening, przeziębienie, niedobór minerałów, a nawet schorzenia układu nerwowego – bóle mięśni i stawów mogą być spowodowane przez szereg różnych czynników. Kluczową kwestią w ich łagodzeniu jest odpowiednia profilaktyka, na którą składają się regularna aktywność fizyczna i właściwa dieta. Jeśli jednak dojdzie już do powstania bólu np. na skutek urazu czy infekcji wirusowej, warto sięgnąć po naturalne sposoby, które w krótkim czasie przyniosą upragnioną ulgę. Doskonale w tej roli sprawdzą się domowe kompresy i relaksujące kąpiele z użyciem olejków roślinnych. Jak sobie poradzić z bólem mięśni i stawów?

Przyczyny bólu mięśni i stawów  

Przyczyn bólu mięśni i stawów może być wiele – począwszy od tych niegroźnych (jak niewielkie urazy czy przeciążenie po treningu), aż po te ciężkie (spowodowane m.in. schorzeniami reumatycznymi czy boreliozą). Na tego typu dolegliwości mogą więc uskarżać się osoby w różnym wieku. Zwłaszcza że bóle mięśni i stawów to częsty objaw infekcji wirusowych i bakteryjnych, na które jesteśmy szczególnie narażeni zarówno wczesną wiosną, jak i w okresie jesienno-zimowym.

Bardzo ważną rolę w tej kwestii może odgrywać również odpowiednia profilaktyka. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, które nierzadko borykają się z bólami mięśniowo-stawowymi. Aby uniknąć dyskomfortu w przyszłości, należy zadbać o regularną aktywność fizyczną (m.in. długie spacery czy jazdę na rowerze), która prowadzi do wzmocnienia narządów ruchu. Ponadto, warto pamiętać, że bóle mięśni i stawów mogą być następstwem niedoboru niektórych składników. Dlatego kluczowa jest zdrowa i zbilansowana dieta. W przypadku tego typu dolegliwości powinniśmy pamiętać przede wszystkim o dostarczaniu odpowiedniej ilości potasu i magnezu, których niedobór prowadzi do bolesnych skurczów. Korzystny wpływ na pracę naszych mięśni i stawów mają również kwasy omega-3.

Domowe sposoby zwalczania bólu mięśni i stawów

Natychmiastową ulgę w bólu mięśni i stawów mogą przynieść domowe sposoby na bazie naturalnych składników. Dotyczy to szczególnie rozmaitych olejków roślinnych, których składniki aktywne szybko docierają do źródła problemu i oddziałują tym samym na konkretną partię ciała. Jak łagodzić bóle mięśni i stawów przy użyciu naturalnych metod?

Kojący masaż z olejkiem eukaliptusowym

W walce z bólem mięśni i stawów doskonale sprawdzi się olejek eukaliptusowy, który nie tylko łagodzi objawy, ale jednocześnie wpływa korzystnie na ukrwienie. Jak go stosować? Przykładowo, gdy po nadmiernym wysiłku fizycznym odczuwamy dyskomfort, warto wykonać krótki masaż z dodatkiem olejku. W tym celu wystarczy kilka jego kropel wymieszać z łyżką oliwy, a następnie rozprowadzić w miejscach, w których odczuwamy dyskomfort. Bolące partie ciała należy masować od 2 do 4 razy dziennie.

Napary z dodatkiem rokitnika

Osoby cierpiące na dolegliwości reumatyczne, w tym m.in. bóle i sztywnienie stawów, powinny sięgnąć po napary z liści rokitnika. Zawarte w tej roślinie substancje aktywne (zwłaszcza beta-karoten i flawonoidy) doskonale sprawdzają się w łagodzeniu stanów zapalnych. Dodatkowo olejek rokitnikowy stanowi remedium na bóle mięśni. Można go więc wykorzystać do wykonania odprężającego masażu.

Kąpiele i kompresy z olejkiem lawendowym

Osoby borykające się z bólem mięśni i stawów, powinny również pamiętać o drogocennych właściwościach olejku lawendowego. Przyniesie on nie tylko natychmiastową ulgę, ale i pozwoli się odprężyć i uspokoić. W przypadku bólu mięśni i stawów olejek lawendowy można z powodzeniem wykorzystać do relaksującej kąpieli. W tym celu musimy połączyć 15 jego kropel z łyżeczką miodu i oliwy, a następnie całość dodać do wanny z wodą (o temperaturze 36°C). Kąpiel powinna trwać około 15 minut, ale dla uzyskania szybkich efektów warto ją powtarzać 2-3 razy w tygodniu.

Olejek lawendowy można również wykorzystać do przygotowania rozgrzewających kompresów. W tym celu musimy kilka jego kropel rozpuścić w łyżce oleju, a następnie wlać do szklanki, która będzie do połowy wypełniona ciepłą wodą. Powstała substancja ma nam posłużyć do namoczenia kawałka gazy, który przykładamy do wybranej części ciała.

Bóle mięśni i stawów to jedne z najczęściej występujących dolegliwości. W ich łagodzeniu doskonale sprawdzają się naturalne olejki m.in. na bazie eukaliptusa, rokitnika czy lawendy. Ekstrakty z tych roślin znajdziemy również w składzie cukierków Verbena, które jednocześnie zaspokoją naszą chęć na coś słodkiego. Co więcej, stanowią źródło witaminy C, która wpływa korzystnie na naszą odporność i kondycję skóry.

Wszystkie treści publikowane na blogu zakatekverbeny.pl oparte są na powszechnie dostępnych materiałach i źródłach naukowych. Artykuły opisują właściwości ziół oraz roślin zawartych w wyrobach marki Verbena. Produkty marki Verbena są klasyfikowane jako żywność wzbogacona i znajdują się w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pamiętajmy, że zbilansowana dieta oraz aktywny tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Komentarze