Święta inne niż zwykle

Dziś coś innego. Chcemy napisać o tym, co na pewno dla wielu z Was jest ważne – przygotowania do świąt. Według nas to właśnie one sprawiają, że Boże Narodzenie jest magiczne, tak wyczekiwane i upragnione. Przecież na pewno na nie czekacie. Po to, by pobyć z bliskimi, nigdzie się nie spieszyć i celebrować każdą chwilę. Chcemy Wam podpowiedzieć, co można zrobić, aby te święta były trochę inne niż dotychczasowe.

Masa makowa na wiele sposobów

W wielu domach na święta obowiązkowo jest jakieś danie lub wypiek z makiem. Bez względu na to, co to jest, potrzebujemy dobrej jakości maku. Musi być dobrze wypłukany, sparzony wrzątkiem, odsączony i zmielony na maszynce z gęstym sitkiem. I tu można zaszaleć. Tradycyjnie do masy makowej dodaje się przede wszystkim miód, rodzynki, migdały. Ale kto powiedział, że nie można dodać czegoś zupełnie nowego? Przecież zamiast rodzynek mogą to być suszone morele, śliwki albo daktyle. Orzechów też nie powinniśmy sobie żałować i można wymieszać kilka różnych rodzajów. Nie może oczywiście zabraknąć aromatu, dlatego śmiało można dodać soku z cytryny, likieru pomarańczowego albo migdałowego. Mocniejsze alkohole jak brandy i rum też będą się bardzo dobrze komponować. Słodzimy oczywiście miodem, np. rzepakowym, bo ma delikatny zapach, ale można wymieszać go z cukrem brzozowym. Jeśli marzy Wam się idealnie wilgotna masa, mak zamiast parzyć wrzątkiem ugotujcie w mleku. Ważne, aby ziarna dobrze napęczniały. Będzie idealnie! Mała podpowiedź – masę można przygotować wcześniej i przechowywać ją do 5 dni w lodówce.

Pierniczkowe wypieki

Podobno te najlepsze piecze się z ciasta, które dojrzewa przynajmniej 3-4 tygodnie. Nie każdy jednak pamięta, żeby taki piernik odpowiednio wcześniej przygotować. Mimo, że małe pierniczki to nie w każdym domu popularny wypiek, to warto zrobić je na święta. Przy samym pieczeniu jest już mnóstwo zabawy i to doskonała okazja na spędzenie czasu wspólnie z bliskimi – można porozmawiać, pośmiać się, a niektórzy na pewno się przy tym odprężą. Poza tym pierniki są świetną dekoracją. Te niezdobione można poukładać jeden na drugim i przewiązać tasiemką – mogą być słodkim dodatkiem do prezentu gwiazdkowego. Najpiękniejsze są jednak wg nas te dekorowane lukrem białym i kolorowym, perełkami, kuleczkami i motylkami, obsypane mieniącymi się cukrowymi kryształkami. No i kształty – dzwonki, choinki, renifery, gwiazdki, bałwanki. Takie pierniczki znikną z miski na pewno bardzo szybko, dlatego jeśli chcemy, żeby wypiekane ozdoby cieszyły dłużej nasze oko, można przygotować piernikową choinkę i chatkę oblane białym lukrem – magia świąt zagości w naszym domu o wiele wcześniej.

Dekoracyjne świece

Nic tak nie pomaga się nastroić i stworzyć odpowiedni klimat jak świece. Te, które można przygotować specjalnie na święta, będą nie tylko ładnie wyglądać, ale też nieziemsko pachnieć! My co roku staramy się przygotować inne, więc szukamy ciekawych inspiracji. Pięknie wyglądają, a przy tym cudnie pachną wydrążone pomarańcze, w które wstawić można podgrzewacze albo niskie grubsze świeczki. Dodatkowo w skórkę pomarańczy koniecznie wbijamy masę goździków. Nie tylko aromatem będą nas zachwycać, ale też i wzorami, bo można tworzyć z nich piękne esy-floresy na owocach. Równie efektownie wyglądają świece w wydrążonych jabłkach. Owoce wystarczy ułożyć na stroiku z gałązek świerkowych przyozdobionych szyszkami i świeżą jemiołą. Mamy wtedy las w domu. W tym roku jednak wykonujemy coś innego – proste świece obłożone laskami cynamonu. Można przykleić je klejem na gorąco, a potem wystarczy tylko obwiązać ozdobną tasiemką. Z lasek cynamonu można też zrobić podstawkę pod świece i udekorować je szyszkami, gwiazdkami anyżu i kuleczkami jemioły.

Proste, naturalne i obłędnie pachnące dekoracje, które każdy moży wykonać sam.

Skorzystacie z naszych podpowiedzi? 🙂 Może czymś udało nam się Was zaskoczyć i te święta będą troszkę inne niż zwykle.

Redakcja Zakątka Verbeny

Komentarze

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *